Efes, 148 Yıldır Kaz Kaz Bitmiyor!

805

Dünyanın en eski yerleşimleri arasında yer alan Efes Antik Kenti, 148 yıldan bu yana yerli-yabancı arkeologlar tarafından kazılıyor, ancak kentin henüz yüzde 20’si ortaya çıkarılabilmiş durumda.

İngiliz mimar Wood’un 1863 yılında ilk kazmayı vurduğu Efes’teki kazılar, günümüzde Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Sabine Ladstatter idaresinde hâlâ devam ediyor. Türkiye’nin en uzun süre devam eden arkeolojik kazı alanı olarak kayıtlara geçen Efes’te bugüne kadar çok önemli yapılar gün ışığına çıkarıldı. Aslına uygun olarak ayağa kaldırılan yapılar arasında yer alan Antik Tiyatro, Agora, Celsus Kütüphanesi, Meryemana Kilisesi, Kuretler Caddesi, Yedi Uyurlar, Domotian Tapınağı, Yamaç Evler ve Artemis’i yılda 2 milyona yakın turist ziyaret ediyor.

Her yıl 2 milyona yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti’nin ortaya çıkmasını mümkün kılan ilk kazıların tarihi 1863 yılına denk geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, İzmir-Aydın demiryolunun inşası için yöreye gelen İngiliz mimar-mühendis J.T.Wood’un British Museum adına yürüttüğü kazılar 1874’e kadar sürdü. Antik dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın peşine düşen Wood, 1869’da tapınağın bazı kalıntılarına ulaştı. 1904 ve 1905’te İngilizlerin kazıları arkeolog D.G.Hogarth’la devam etti. 1895’te Viyana Üniversitesi arkeologlarından Otto Benndorf ile birlikte uzun soluklu kazılar başladı. Zaman zaman kesintiye uğrayan kazılar, 2. Dünya Savaşı’nın ardından aralıksız sürdü ve günümüzde, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Sabine Ladstatter idaresinde devam ediyor. Kazılarda bugüne kadar çok önemli yapılar gün ışığına çıkarılırken, yapılar restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı. Bu yapılar arasında antik tiyatro, agora, Celsus Kütüphanesi, Meryemana Kilisesi, Kuretler Caddesi, Serapis Tapınağı, Vedius Gimnasiumu, Yedi Uyurlar, Domotian Tapınağı, Pritaneium, Hadrian Tapınağı, Devlet Agorası, Yamaç Evler ve Artemis yer alıyor.

29.03.2011 Zaman