Sinop’ta Yeni Kilise Kalıntıları

996

Sinop’un Ada Mahallesi’nde yapılan tarihi kazı çalışmalarında yeni bir kilisenin kalıntıları daha ortaya çıkarıldı.

Sinop Arkeoloji Müzesi Arkeologu Fuat Dereli öncülüğünde, Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’ne tahsisli alanda 10 gündür 15 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen temizlik kazısında, Roma dönemine ait, çevresinde su sarnıçlarının da bulunduğu tarihi kilise kalıntılarına rastlandı.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, tarihi kilise kalıntılarının bulunduğu alanı arkeolojik park olarak kullanmak istediklerini söyledi. Tosun, “Sinop Ada Mahallesi’nde bulunan 4 bin 700 metrekarelik, Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’ne tahsisli olan ve devletin tasarrufu altında bulunan alanda bir kültür merkezi yapmayı düşündük, ancak buranın bir bölümü Anıtlar Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilmişti. Biz de buranın sınırlarını belirlemek için bir temizlik kazısı başlattık, bu kazı esnasında Roma dönemi bir kiliseye ait kalıntıları tespit ettik, ayrıca kilisenin sağında ve solunda su sarnıçlarına rastladık. Kazılarımız, şu anda devam ediyor, kazı alanından çıkan buluntulara da ilgi çok büyük. Biz bu bölgeyi bir arkeolojik park yaparak, kültür merkezinin de bir zenginliği olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan temin edilen 20 bin TL tutarındaki bir ödenek ile sürdürüldüğünü hatırlatan Tosun, şöyle konuştu: “Kazılarda tam bir sonuca varamadık, İl Özel İdaresi’nden 10 bin TL tutarında bir ödenek talep ettik, bunun akabinde de kazı çalışmalarımızı tamamlayacağız. Kazı çalışmalarımız bittikten sonra da bu arsanın imar sorununu da çözmüş olacağız. Sinop’a güzel bir kültür merkezi kazandırarak, ilimizin büyük bir eksikliğini bu şekilde gidermek istiyoruz.”

03.04.2011 Haber Aktüel