19 Yüzyıllık Başı Koparıp Aldılar

1188

Homeros’un Odysseia destanında bahsettiği Skylla başlığı çalındı.

Aydın Müzesi Müdürlüğü bahçesinde sergilenen, Antik Yunan’ın en önemli ozanlarından Homeros’un Odysseia destanında dile getirdiği Skylla Macerası’nın anlatıldığı “Skylla Başlığı”nın köşesinde yer alan erkek figürüne ait baş kırılarak çalındı. Polis, bu çok kıymetli eserin yurt dışına çıkışını önlemek için tüm sınır kapılarını uyardı. Hırsızların yakalanması için operasyonlar devam ediyor.

Türk arkeologlarının uzun yıllar süren çalışmaları sonucunda Manesia Örenyeri’nde bulunan M.S. 2. yüzyıla ait “Skylla Başlığı” Aydın Müzesi Müdürlüğü bahçesinde uzun yıllardır sergileniyordu. Söz konusu baş daha önce kazı ekibi tarafından onarılmış ve metal bir aksamla yerine oturtulmuştu. Çalınan baş yaklaşık 20 santimetre boyutunda.

DAHA ÖNCE DE BAZI PARÇALARI ÇALINMIŞTI

“Skylla Başlığı” olarak tanımlanan bloğun ön ve iki yan yüzlerinde acanthus (Antik Yunan mimarisinde sütun başlarını süslemek üzere kullanılan bir bitki) yapraklarından oluşan bir bant ve bu bantın üzerinde figürler yer alıyor. Başlığın yan yüzeyindeki tasvirler özdeştir. Bu yüzlerde ayaklarını başlığın arkasına doğru uzatmış biri sol diğeri sağ koluna dayanmış olarak yatan birer Nereid bulunuyor. Nereidler dizlerinin alt kısmını örten giysiye ait kumaş kıvrımlarını kırılmış olan kollarına dolamışlardır. Başlarının üzerinde birer istiridye bulunmaktadır. Kırık olan kollarını arkalarında duran ve sol yan yüzdeki kırılmış olan yunus balığına uzatmaktadırlar. Başlığın ön yüzünde, ortada, cepheden tasvir edilen bir kadın figürü yer almaktadır. Bu kadın figürünün başı ile yana açtığı kollarından biri de 2001 yılında koparılarak çalınmıştı.

Eski Yunan’da, Homeros’un yazdığı varsayılan iki büyük destandan biri olan Odysseia, Yunanlılar’la Truvalılar arasındaki savaş üstüne Yunanlılar’ın anlattığı bir dizi efsane ve öyküden oluşur. Destanın kahramanı Odysseus, Skylla adlı altı kollu bir canavarla sık sık karşı karşıya gelir.

27.03.2011 Haber Türk