Rhodıapolıs Antik Kenti Kazı Çalışmaları Başladı

782

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti’nde 2011 yılı kazı çalışmaları törenle başladı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. İsa Kızgut başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarının altıncı yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Antik kentte gerçekleştirilen törene Kumluca Kaymakamı Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, Bakanlık temsilcisi olarak Antalya Müzesinden Arkeolog Mustafa Samur ve kazı ekibi katıldı.

Törende konuşan Kumluca Kaymakamı Salih Işık, her yönüyle gelişen Kumluca’da, tarihinin de gün yüzüne çıkarılması açısından Rhodiapolis kazılarının ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Tarih ve turizm açısından Kumluca’nın önemli bir değeri olan Rhodiapolis’te kazı çalışmalarının altı yıldır başarılı şekilde yürütüldüğünü ifade eden Işık, kazı ekibine gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, Rhodiapolis’in kazı çalışmalarının başladığı ilk günden bu yana olduğu gibi, kazı çalışmalarına her türlü desteği vereceklerini kaydetti. Kumluca’da bir değişimin başlangıcı olarak gördükleri Rhodiapolis kazılarında bugün gelinen noktada, doğru kişilerle doğru iş yaptıklarını gördüklerini ifade eden Çetinkaya, Kumluca Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı ortaklığında çok güzel bir çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de, her alanda olduğu gibi arkeoloji alanında da Türkiye’nin arkeolojik alanda en çok kazı yapan üniversitesi olma yolunda ilerlediklerini belirtti. Kurtcephe, artık kazıların 50, 60, 100 yıl süren çalışmalarla değil, 10 yıl gibi kısa sürede kazılarla antik kentlerin ortaya çıkarılabildiğine işaret etti.

Kazı Başkanı Doç. Dr. İsa Kızgut da, bu yılki kazıların geçen yıllara göre üç ay önce başladığını ve 80 kişilik ekiple kazıların altı ay süreceğini bildirdi. Rhodiapolis antik kentinde, geride kalan beş yıla bakıldığında çok başarılı bir kazı döneminin geçirildiğinin görüldüğünü ifade eden Kızgut, bu çalışmalar neticesinde antik kentin büyük bölümünün ortaya çıktığını kaydetti. Kızgut, bu yıl kazılarda, ortaya çıkarılan binaların restorasyonunun yapılacağını, Astepion kazısına başlanacağını ve Andron (Devlet konuk evi) kazısının yapılacağını sözlerine ekledi.

-RHODIAPOLIS ANTİK KENTİ-

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti, ilçe merkezinden 2,5 kilometre uzaklıkta, şehrin kuzeyinde ve şehri kuşbakışı görebilecek şekilde tepe üzerinde kurulu bir şehir. Tamamı ormanlara kaplı antik kent, 2000 yılında çıkan yangınla gün yüzüne çıktı. Daha sonra yapılan çalışmalar neticesinde ilk olarak 2006 yılında Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığındaki bir ekip tarafından kazı çalışmaları başlatıldı.

İk kez Avusturyalı bilim adamlarınca keşfedilen kentin en ünlü siması, 2. yüzyılda da yaşamış ve tüm Likya kentlerine yardım etmiş ünlü yardımsever Opramoas’tır. Şehirde, tiyatro, hamam, Opramoas anıtı, kilise, nekropoller ve çok sayıda su sarnıcı bulunuyor. Nevzat Çevik tarafından sürdürülen kazılarda agora ve stoa, tiyatro, doğu parados açılmış, sahne binası tamamlanmış, toplantı salonu açılmış, yuvarlak tapınak alanının bir kısmı açılmış, antik kentin güney yapısındaki çalışmalar tamamlanmıştı. Kazılarda 60’tan fazla da sikke bulunmuş, bunlar arasında 13. yüzyılda beylikler döneminden Hamitoğulları’na ait İslami ve Gümüş bir sikke de ortaya çıkartılmıştı.

Rhodiapolis antik kenti kazıları iki yıldır Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. İsa Kızgut başkanlığında yürütülüyor.

04.04.2011 haberler.com