Seleukeia ve Selge Antik Kentleri Turizme Kazandırılacak

1198

Manavgat’ta Side Antik Kent’ten sonra Selge ve Seleukeia Antik Kent’i kültür, tarih ve arkeoloji turizmine kazandırılacak.

Kaymakam Hacı İbrahim Türkoğlu, makamında yaptığı basın açıklamasında ilçenin kültür, tarih ve arkeoloji zenginliklerini bir bir günyüzüne çıkaracaklarını söyledi.

Bucakşıhlar(Bucakşeyhler) köyü sınırları içinde bulunan Seleukeia Antik Kent’in gün yüzüne çıkması ve kültür turizmine kazandırılması için çalışma başlattıklarını belirten Türkoğlu, tarihi eserlerin korunması hususunda İlçe Orman İşletme Müdürlüğü’nün genel temizlik çalışması yaptığını ifade etti. Antik şehrin kültür ve arkeoloji turizmine kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunduklarını belirten Türkoğlu, ilk etapta Bucakşıhlar ile antik şehir arasında bulunan 3 kilometrelik yolu yapacaklarını kaydetti. Türkoğlu, “Manavgat’ımızın tarihi ve doğal güzelliklerini bir bir gün yüzüne çıkaracağız. Side Antik Kent yanı sıra Bucakşıhlar köyü Seleukeia ve Altınkaya(Zerk) köyü Selge Antik Kent’i kültür ve arkeoloji turizmine kazandıracağız. Bu kültürel zenginliklerimizi dünya gündemine taşımanın zamanı geldi. Turizmde her alanda marka olacağız.” diye konuştu.

Türkoğlu, Manavgat’ta göreve başlayalı 1,5 yıl olmasına rağmen ilçenin tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgili her gün yeni bir şeyler öğrendiğini kaydetti.

Side Müze Müdürü Güner Kozdere, sorumluluk alanlarında 49 arkeolojik, 5 doğal, 4 kentsel olmak üzere toplam 58 sit alanı ile 375 tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlığının bulunduğunu söyledi. Kozdere, sorumluluk alanları içinde Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçeleri yanı sıra Seleukeia ve Selge Antik Kent’lerinin de bulunduğunu aktardı.

05.04.2011 Kanal VIP