Bilinçsiz Kazılar Höyükleri Tahrip Ediyor

1
587

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde tarihi höyükler, köylülerin ve define avcılarının kazıları nedeniyle tahrip oluyor.

Yerleşim birimler içinde kalan onlarca tarihi höyük, define avcıları ve bilinçsiz vatandaşlar tarafından tahrip ediliyor.

Henüz hiçbir resmi kazı çalışması ve bilimsel araştırmanın yapılmadığı höyükler, büyük bir risk altında bulunuyor. Yerleşik hayata geçişin ilk örneklerinden olan ve dünyada ilkel tarımın ilk kez yapıldığı Ergani’de tarihe ışık tutacak birçok eser gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Ergani Kaymakamı Ramazan Yıldırım, “Tarihi açıdan zengin bir mozaiğe sahip ilçemizin neredeyse her yerleşim biriminde mevcut bulunan bu höyüklerin korunması için hassasiyetimiz var. Ancak tahribat konusunda şu ana kadar bize ulaşan herhangi bir şikayet yok. Yerleşim birimlerimizdeki höyükleri tahrip etmeye yönelik herhangi bir müdahalede kolluk görevi yürüten jandarmamız müdahil olarak gerekli müdahaleyi yapacaktır” dedi.

24.03.2011 Haber Diyarbakır

1 YORUM

  1. Şu höyügün haline bak giriş kapısını bulacagız diye talan etmişler. Kültür ve turizm bakanlıgının kayıtlarına göre binlerce höyük tümülüs ve yer altı şehri var. %90’ı sit alanı olmadığı için ne yaptığını ve aradığını bilmeyen define avcıları resimdeki şekle getirmiş. Hadi defineciler yağmalıyor peki devlet ne yapıyor .?
    Elazıg Tepecik höyügü kim Keban baraj suları altında bıraktı.Lidar höyük, Köşker Baba,Horuma höyük,Hassek höyük daha bizim bilmediğimiz ören yerlerini sular altına kim gömdü ? Kaç tane tümülüsün maden sahası içinde düzlendiğini devlet bilmiyormu ? Tarihi sadece defineciler, köylüler katletmiyor.
    ‘Henüz hiçbir resmi kazı çalışması ve bilimsel araştırmanın yapılmadığı höyükler ‘denmiş. Devletin bu araştırmaları yapmaya parası gücü ve yeterli ekipi olsa bizi yapancı kazı ekiplerine muhtaç edermiydi ?. Tabiiki kendi arkeologlarımız tüm kazıları yönetirdi. Çogu yer bütçe ayrılmadığı için şuan yavaşlamış durumda değilmi ? Kapadokya yer altı şehri kaynıyor devlet kaç tanesini açabilmiş ki sıra diğerlerine gelsin.