Burdur’da “Sagalassos, Toroslar’ın Saklı Kenti” Konferansı

716

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Pol de Witte, Burdur’un Ağlasun ilçesinde 22 yıldır devam eden Sagalassos Antik Kenti kazılarını desteklediklerini belirterek, “desteklerimizin karşılığını da gördük” dedi.

Burdur Müzesi’nde “Sagalassos, Toroslar’ın Saklı Kenti” konulu konferansa katılan Büyükelçi de Witte, Sagalassos’taki kazı çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini söyledi.

Kazılarda ortaya çıkan eserlerin oldukça değerli olduğuna dikkati çeken de Witte, “22 yıldır yapılan bu çalışmaları destekliyoruz, desteklerimizin karşılığını gördük” diye konuştu.

Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Marc Wealkens, antik kentte bulunan eserlerin Avrupa’daki müzelerde sergilendiğini belirtti.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Tanır da Sagalasos’ta yapılan kazılar sonrası ortaya çıkan buluntuların, dünyanın dikkatini çektiğini vurguladı.

Kazılarda gün ışığına çıkarılan eserlerin müzede sergilendiğini anlatan Tanır, Burdur’un zengin tarihi, gölleri, barajları, yaylaları, antik şehirleri, Teke yöresi kültürüyle turizmin yeni cazibe merkezi olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından de Witte ve beraberindekiler, Burdur Müzesi’ni gezdi.

13.04.2011 haberler.com