Köylülerden Kaunos’a Giriş Ücreti Tepkisi

1022

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi, Çandır Köyü sınırlarındaki Kaunos Antik Kenti’ne girişte köylülerden de 8 lira ücret alınması tepkilere neden oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 13 Eylül 2101 tarihinde toplam 48 müze ve Ören yerinin giriş gişelerini özel sektör tarafından işletilmesi için ihale açtı. İhaleye çıkartılan yerler arasında bulunan Kaunos Antik Kenti’nin giriş gişelerinin işletmesini Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) aldı. Türsab, geçen Mart ayından itibaren antik kente girenlerden makbuz karşılığı 8 lira ücret almaya başladı. Giriş ücretinin antik kentin bulunduğu Çandır Köyü’nde oturanlardan da alınması tepkiye neden oldu.

“YILLARCA EMEK VERDİK”

426 nüfuslu Çandır Köyü’nün muhtarı Salih Yokarlı köylülerin uygulamadan rahatsız olduğuna dikkati çekip, “Antik kent gişelerini Kültür ve Turizm Bakanlığı işletirken burada yöre insanı çalışıyordu. Şimdi yıllarca emek verip, koruduğumuz antik kente para ödeyip girmek, garip bir durum. Türsab, hiç olmazsa burada köyümüzdeki kişileri istihdam etmeli” dedi.

Köylülerden 74 yaşındaki Ramazan Çandır, “Antik kent köyümüzün bir parçası. Yıllardır elimizi kolumuzu sallayarak buraya rahatlıkla girebiliyorduk. Burası benim memleketim. Memleketimdeki bir yeri dolaşmak için para vermek çok ağırıma gidiyor. Şimdi bir misafirim gelse, ‘Hadi, Kanuos’u bir gezelim’ dese, mecburen götüreceğim. Girerken de bu ücreti ödeyeceğim. Bir türlü bunu aklım almıyor. Antik kentteki iskeleye yanaşan teknelerden bile ücret alınıyor. Buraya turisti getiren onlar. Bu nasıl bir durum anlamış değilim” dedi.

15.04.2011 haberler.com