Milas’ta Bulunan 2 Bin 400 Yıllık Mezar Odası

Milas’ta Bulunan 2 Bin 400 Yıllık Mezar Odası

2 597

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı, Uzun Yuva Kazısı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, Milas’ta bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin dünyanın 7 harikasından biri olması gerektiğini söyledi.

Diler, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi bölgenin ortaya çıkmasından sonra çalışmaların hızlandırıldığını belirtti. Tarihi alandaki mezarın üzerinde bir podyum olduğunu ifade eden Diler, “Podyumun dışında çok geniş bir alanı kapsayan temenos duvarı mevcut. Buradaki çalışmalarda podyumun dış hatlarını açığa çıkarmış durumdayız” dedi.

Diler, podyum etrafındaki kazıların dışında temenos duvarında da çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Temenos duvarının önünde önce temizlik çalışması yapıldığını anlatan Diler, şunları kaydetti:

“Kazılarda belirli bir noktaya geldiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Kesinlikle Halikarnassos Mauseleum’u dünyanın 7 harikasından birisi. Ama buradaki Hekataios’un mezarı bunun öncüsü ve ilk örneği. İkinci örnek ise Halikarnassos Mauseleum’dur. İkisi de aynı plandadır ama buradaki alıntıların alttaki basamaklarını, yani podyumuyla görebiliyoruz. Milas’ta bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahit dünyanın 7 harikasından biri olması gerekir. ”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin çevresindeki çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Milas Belediyesi’nin katkılarıyla sürdüğünü, çalışmalara verdikleri desteğin süreceğini ifade etti.

16.04.2011 haberler.com

2 COMMENTS

  1. Mezarın üstünde Zeus Karios (?) tapınağının krepis’i var;podium’dan bunu mu kasdeiyor haber?.
    Podyum’dan kasttetiğinin ne olduğuna dair bir bilgi yok yazıda.Temenos da bu tapınağa ait olmalı ama muhtemelen binaların arasında az görünür olmalı. Sanırım bakanlık kamulaştırcak tapınak çevresindeki özel mülke ait yapıları.

  2. 19. yüzyıl gezginlerinin ve ayrıca Prof. Dr. Aşkıdil Akarca’nın 1950’li yıllarda yörede ele geçen yazıtlardan dolayı Zeus Karios tapınağı olabileceğini öne sürdüğü Uzunyuva yapısı, Frank Rumscheid’ın 2006 yılında Oxford Üniversitesi’nde yapılan ‘Die Karer und die Andere’ adlı sempozyumda sunduğu bir bildiri ile Protomaussolleion olarak yorumlanmıştır… Yapı hakikaten de Halikarnassos Maussolleionu plan tipine uymakta, podyumlu yapılar sınıfına dahil edilebilmektedir. Ancak şimdi tabi bizim tapınaklarda gördüğümüz ve bildiğimiz Temenos duvarı uygulaması Protomaussolleion’da ne derece uygulanmıştır. Şimdi Halikarnassos Maussolleion’un bilinen kalıntıları içerisinde bu tür bir uygulama var mı yok mu. Ya da acaba eğer bir anıt mezarın çevresi duvarla çevrili ise bu hangi adla anılmalı. Ya da Uzunyuva yakınındaki bu duvar başka bir yapı ile mi ilişkili…
    Ayrıca antik dünyanın 7 harikası Plinius isimli bir romalı tarih yazarı tarafından sayılmıştır. Şimdi biz 8. harika yakıştırmasını 20. ve 21. yüzyılda birçok kez yapıyoruz. Plinius’un yaşadığı dönemde Protomaussolleion tümüyle tamamlanmış olsaydı hakikaten belki de o bu durumdan etkilenebilirdi. Ancak yapıda heykeltraş olarak Skopas, Bryaksis, Timotheos ve Leochares değil, bunların yerine Alkamenes, Paionios, Kresilas veya Phradmon gibi sanatçılar çalışmış olacaktı…

Leave a Reply