Milas’ta Bulunan 2 Bin 400 Yıllık Mezar Odası

1293

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı, Uzun Yuva Kazısı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, Milas’ta bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin dünyanın 7 harikasından biri olması gerektiğini söyledi.

Diler, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi bölgenin ortaya çıkmasından sonra çalışmaların hızlandırıldığını belirtti. Tarihi alandaki mezarın üzerinde bir podyum olduğunu ifade eden Diler, “Podyumun dışında çok geniş bir alanı kapsayan temenos duvarı mevcut. Buradaki çalışmalarda podyumun dış hatlarını açığa çıkarmış durumdayız” dedi.

Diler, podyum etrafındaki kazıların dışında temenos duvarında da çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Temenos duvarının önünde önce temizlik çalışması yapıldığını anlatan Diler, şunları kaydetti:

“Kazılarda belirli bir noktaya geldiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Kesinlikle Halikarnassos Mauseleum’u dünyanın 7 harikasından birisi. Ama buradaki Hekataios’un mezarı bunun öncüsü ve ilk örneği. İkinci örnek ise Halikarnassos Mauseleum’dur. İkisi de aynı plandadır ama buradaki alıntıların alttaki basamaklarını, yani podyumuyla görebiliyoruz. Milas’ta bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahit dünyanın 7 harikasından biri olması gerekir. ”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin çevresindeki çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Milas Belediyesi’nin katkılarıyla sürdüğünü, çalışmalara verdikleri desteğin süreceğini ifade etti.

16.04.2011 haberler.com