Tarihi Behrampaşa Hanı’na İlk Kazma Vuruldu

994

Sivas’ta butik otel yapılmak üzere restorasyona alınmasına karar verilen tarihi Behrempaşa Hanı’nda restorasyon ve restütasyon projesinin hazırlanmasına yönelik ön çalışma başladı. Bu kapsamda hanın temellerinin bulunmasına yönelik kazı çalışması, arkeolojik kazı, sondaj, orijinal duvarların ortaya çıkarılması (raspa), esere sonradan ilave edilen duvarların yıkılması çalışmaları yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda kullanılma amacı ile çokça tartışılan, hatta birkaç defa müstecirle mahkemeye yansıyan 438 yıllık tarihi Behrampaşa Hanı butik otel olacak. Bu amaçla geçtiğimiz aylarda Sivas Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştı. Tarihi Han’ın amacına uygun olarak kullanılması için restorasyon ve restütasyondan geçirilmesi gerekiyor. Tarihi hana uygulanacak restorasyon ve restütasyon proje hazırlık çalışmaları ise devam ediyor. Bu kapsamda projelerin hazırlanmasına yönelik ön çalışma yapılması için tarihi hana ilk kazma vuruldu. Ön çalışma kapsamında hanın temellerinin bulunmasına yönelik kazı çalışması, arkeolojik kazı, sondaj, orijinal duvarların ortaya çıkarılması (raspa), esere sonradan ilave edilen duvarların yıkılması çalışmaları yapılıyor. Handa yürütülen çalışmaların yaklaşık bir ay sürmesi bekleniyor. Bu çalışmadan çıkacak sonuca göre restorasyon, restütasyon ve temel güçlendirme projeleri hazırlanacak. Bu projelerin uygulanmasının ardından Tarihi Behrempaşa Hanı butik otel olarak turizme kazandırılacak.

1573 yılında Sağır Behrampaşa tarafından yaptırılan Behrampaşa Hanı, Kepçeli mevkiinde tarihi Kurşunlu Hamamı ile yan yana bulunuyor. Hanın, ortası açık bir avlunun çevresinde sıralanmış 52 odası var. Kesme taş malzemeli ve iki katlı olarak inşa edilmiş. İçerisinde bir de ahır kısmı bulunan han, güney yönünde dışa taşıntılı, sivri kemerli bir girişi ve bu girişin üzerinde üç dilimli kemere ve iki pencereye sahip. Pencerelerinin sağ ve solunda aslan motifi bulunan han, halk arasında ‘Taşhan’ olarak anılıyor.

16.04.2011 Zaman