İzmir’de 300 Bin Dolarlık Tarihi Eser Ele Geçirildi

1189

İzmir polisi tarafından düzenlenen operasyonda Roma, Bizans ve Helenistik dönemlere ait fresk tablo, sikke ve çeşitli objelerden oluşan 118 parça tarihi eser ele geçirildi. Eserlerin değerinin, yaklaşık 300 bin dolar olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan zanlı, sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ayrıca 6 Ocak 2011’de İzmir’de düzenlenen operasyonda ele geçirilen 3 tonluk insan heykelinin de Aydın’dan çalındığı belirlendi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, S.Y. (32) adlı kişinin İstanbul’dan yüklü miktarda tarihi eser getirdiğini ve satmak için alıcı aradığını belirledi. Takip ettiği zanlıya yönelik operasyon düzenleyerek gözaltına aldı. Zanlının beraberinde bulunan 118 parça tarihi esere el koyuldu.

FRESKLERİN TANESİ 50 BİN DOLAR

Operasyonda ele geçirilen eserler arasında en dikkat çekenleri, Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen iki adet fresk tablo oldu. Fresklerden her birinin değerinin, yaklaşık 50 bin dolar olduğu belirtildi. Operasyonda ayrıca 107 adet bronz sikke, 2 adet gümüş sikke, 2 adet kurşun obje, 2 adet yüzük, 1 adet terazi ve 2 adet bronz obje ele geçirildi. Bu eserlerin, İzmir Müze Müdürlüğü’ne teslim edileceği belirtildi. Emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevkedilen zanlı S.Y. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

3 TONLUK TAŞ HEYKEL, AYDIN’DAN ÇALINMIŞ

Öte yandan geçen ocak ayında İzmir’de düzenlenen operasyonda ele geçirilen 3 ton ağırlığındaki, başı kırık ve cinsiyeti belli olmayan insan heykelinin, Aydın’daki Gerga ören yerinden çalındığı ortaya çıktı. Olaydan sonra G.A. ve M.O. isimli zanlılar gözaltına alınmıştı. Heykel ise İzmir Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edilmişti.

20.04.2011 TIMETURK