Tarihi Sinop Kalesi İçin Denizden Koruma Mendireği Yapılıyor

935

Karadeniz’in hırçın dalgaları nedeniyle tahrip olan tarihi Kumkapı, kale ve surların korunması için mendirek inşaatı başlatıldı.

MÖ 7. yüzyılda Sinop Yarımadası’nın üzerindeki Sinop kaleleri, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar döneminde çeşitli onarımlar geçirerek kullanıldı. Surlar kuzeyden 800, güneyden 400, doğudan 500, batıdan da 273 metre olmak üzere toplam bin 973 metre uzunluğa sahip.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, şehir merkezinin batı tarafında bulunan tarihi Kumkapı ve kaleleri ile surlar için denizden kale koruma mendireği inşaatı çalışmalarına başlanıldığını söyledi. Tosun, “Sinop’un kuzeyinde bulunan kale surlarımız maalesef dalgaların dövmesi sonucunda büyük oranda tahribat görmüştür. Kalelerde meydan gelen çökmeler, deniz dalgalarının toprağı boşaltması, yakındaki mahalleyi iskân bakımından sıkıntıya sokmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Sinop Valiliğimizin yaptığı değerlendirme sonucunda DLH Genel Müdürlüğü’nden kale koruma mendireği talebinde bulunduk. DLH 595 metre uzunluğunda şevi ile beraber 32 metre genişliğinde kale koruma mendireğinin inşaatına başlandı.” dedi.

Sinop kalelerinin korunmasına yönelik rölöve restorasyon projeleri yapıldığını, her yıl bu onarımlar için yaklaşık 1 milyon TL tutarında restorasyon çalışması yapıldığını kaydeden Tosun, “Önümüzdeki yıllarda ilk olarak kuzey kale surlarının restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Bunun içinde kale koruma mendireği inşaatının çalışmalarının bitmesini bekliyoruz. Kale ve kale koruma alanlarının açığa çıkarılması çok önemli.” diye konuştu.

20.04.2011 Zaman