Araban’da Tarihi Lahit Kurtarıldı, Çeşme Yerinde Kaldı

700

Araban ilçesine bağlı Gökçepayam Köyü’nde, atıl durumda bulunan Roma dönemine ait tarihi çeşme ile lahit mezar Gaziantep’e taşındı. Tarihi çeşme ise yerinde kaldı.

Bakımsız ve korumasız olarak köy meydanında kalan tarihi çeşmenin restorasyon çalışması yapılarak, köy meydanında bırakılmasını isteyen Gökçepayam köylüleri, tarihi çeşmenin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Gökçepayam Köyü sakinlerinden Ali Karçak, “Köyümüzün meydanında atıl durumda bekleyen Roma döneminden kalan bir tarihi lahit mezar bir de ne zaman yapıldığı bilinmeyen tarihi bir çeşme, tarihi eserlerin birkaç defa basında haber olarak çıkmasının ardından, kim olduğunu bilmediğimiz bazı kişiler, müze müdürlüğünden geldiklerini belirterek aldı gittiler.” dedi.

Karçak, şahısların yaklaşık 30-40 gün önce köye geldiklerini ifade ederek, “Köye gelen şahıslar, tarihi lahit mezarı çeşme vinç ile kaldırıp kamyonete yükleyip götürdüler. Gaziantep’e götürülen tarihi lahit mezarın bulunduğu yerde hala atıl durumda bakımsız ve bırakılan tarihi çeşmemiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.” diye konuştu.

Ali Karçak ve köylü vatandaşlar, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın destek vermesi durumunda, tarihi çeşmeye yeniden kavuşabileceklerini ifade ettiler.

22.04.2011 Zaman