Kral Mezarları Gün Yüzüne Çıkarılacak

1306

Kars’ın Susuz İlçesi’ne bağlı Doyumlu Köyü arazisinde, milattan önceki yıllara ait olduğu sanılan ‘kral mezarları, kaya el yazıları ve hayvan figürleri’nin gün yüzüne çıkarılması için Müze Müdürlüğü çalışma başlattı. Müze Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 5 arkeolog, yaklaşık 2 bin dönümlük alanda inceleme yapmaya başladı.

Susuz’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Doyumlu Köyü arazisinde milattan önceki yıllara ait olduğu sanılan tarihi kalıntılar ve mezarların bulunması için Müze Müdürlüğü bölgeye 5 arkeolog gönderdi. Doyumlu Köyü sınırlarındaki arazi üzerindeki kaya el yazıları ile hayvan figürlerin inceleyen arkeologlar, bölgenin koordinatlarını belirledi.

Arazide bulunduğu ileri sürülen kral mezarları, kaya el yazıları, hayvan figürleri ve çivi yazılarının fotoğraflarını çeken arkeologlar çalışmalarını sürdürecek.

MUHTAR ÜZEYİR’İN ÇABASI SONUÇ VERDİ

Kalıntıların incelenmesi için 2 yıldan beri çalışma yaptığını belirten Doyumlu Köyü Muhtarı Yücel Üzeyir, “Doyumlu, çok eski bir tarihe sahip. Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile irtibata geçerek bu araziler üzerinde çalışma başlattık. Gelen arkeologlar, kaya yazıları ve figürlerin Kağızman İlçesi Camuşlu Köyü’ndeki yazı ve figürlerle örtüştüğünü söylediler. Amacım, saklı kalan tarihi, toprak altındaki kral mezarlarını gün yüzüne çıkararak, bölgeyi dünya arkeoloji listesine aldırmak” diye konuştu.

22.04.2011 haberler.com