Antik Zeytin Atölyesi Bulundu

838

Mersin’in Erdemli ilçesindeki kazılarda yaklaşık 2 bin 200 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen antik bir zeytin atölyesine ulaşıldı.

Erdemli ilçesindeki antik kent Kanlıdivane, Büyük Akdeniz Havzasının tarım ve ticaret merkezi. Çok eski tarihe sahip zeytinin, bölgenin en önemli geçim kaynağı olduğu bir kez daha doğrulanmış oldu.

Kazı çalışmalarına katılan arkeolog Filiz Kerem, “Kanlıdivaneyi önemli kılan şey hep dini merkez olarak tanınmış olmasıydı, geçmiş kaynaklarda da böyle geçiyordu, ama yapılan bitki temizliği sonucunda gördük ki burası büyük bir zeytinyağı işleme merkeziymiş” dedi.

Ortaya çıkarılan zeytin işletme atölyesinin, günümüzde kullanılanlardan pek de farklı olmadığını belirten Kerem, “Bize zaten bazı bulgular burda bir atölyenin olduğunu gösteriyordu. Zeytin ezme pres yatağı, daha sonra taşla zeytinin çekirdeğinin kırıldığı bir yatak ve pres taşlarıyla zeytinin ezildiğini ve sıcak suyla arıtılıp ve çeşitli kanallarla aktarıldığını ve ordan da depolanmak üzere anforalara aktarıldığını bulmuş durumdayız” dedi.

Milattan Önce 2’nci yüzyılda burada işlenen zeytin, liman aracılığıyla ihraç ediliyormuş. Mersin Valiliği yapacağı çalışmayla, kazı alanında tarihi tekrar canlandırmaya hazırlanıyor.

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nida Naycı konuyla ilgili, “Özel proje alanlarından bir tanesinde bir zeytinyağı işliği Roma dönemi üstünde bir köy evi var, biz yapacağımız canlandırmayla iki kültürü birlikte anlatacağız. Yapacağımız restorasyon çalışmasıyla ve ordaki köy evini onararak ziyaretçi merkezine dönüştüreceğiz” dedi.

Helenistik dönemden günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapıların bulunduğu bölge, şimdi misafirlerini bekliyor.

24.04.2011 TRT Haber