Tarihi Halıya Dokudular

866

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin öğretim görevlisi ve öğrencileri, bir antik kenti halılara işledi, yöredeki halıcılık sektörüne yeni pencere açtı.

Pisidia Antiocheia, Isparta’nın Yalvaç ilçesinde antik bir kent. Hazreti İsa’nın havarilerinden Aziz Paul’un vaaz verdiği bu kent, inanç turizminde önemli bir yere sahip.

Pisidia Antiocheia, ilmek ilmek halıya dokundu. Antik kentin her bir motifi, geleneksel el sanatımızla buluşarak adeta günümüze uyarlandı. Antik kenti halıya aktaran ise Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu.

4 öğretim görevlisi ve 35 öğrencinin bir yıllık emeği bir sergiyle beğeniye sunuldu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Figen Yurteri, sergilenen 27 üründen 21’inin halı tekniğiyle, üçününün halı sumak tekniği ile, üçünün de halı sumak birleşimi tekniğiyle dokunmuş ürünler olduğunu söyledi.

Sergi, antik kente dikkatleri yeniden çekerken halıcılık sektörüne de yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Zafer Çağlar, artık büyük halılar dokumak yerine, daha küçük çaplı, daha turizm amaçlı ve ekonomik getirisi olan halılar dokumanın moda olduğunu belirterek, “Biz sektöre bir rehberlik etme düşüncesindeyiz.” dedi.

Turistik halılara, sadece Pisidia Antiocheia antik kenti dokunmayacak. Üniversite, yöredeki tüm antik kentleri de halılara işlemeyi planlıyor.

26.04.2011 TRT Haber