Alman Arkeolog ve Tarihçiler Frig Vadisi’ni Keşfediyor!

832

Almanya Münster Üniversitesi’nde görev yapan ünlü Arkeoloji- Tarih Profesörü Prof. Dr. Metzler liderliğinde kültür ve tarih meraklıları Frig Vadisi Turizm Kuşağı’nda inceleme ve araştırma çalışmaları için Afyonkarahisar’ a geldiler.

Araştırmalarında Antik Yunan ve Roma dönemleri ile Midas ve Frigler’i konu alan ekip 2 gecelik konaklamasını Oruçoğlu Thermal Resort’te gerçekleştirdi. Frig Vadisi’nde incelemelerde bulunan ekip aynı zamanda şehir merkezinde de Arkeoloji Müzesi ve Ulu Camii’yi ziyaret etti.

Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Dieter Metzler, “Tarihi, kültürel ve doğal güzellikler çok etkileyici. Ekibim ve ben daha once Türkiye’ye defalarca geldik. Ancak Afyonkarahisar ve bölgesini ben özellikle tavsiye ettim. Hem araştıma konumuzun baş karakteri olması hem de gruptan diğer arkadaşların henüz bu bölgeye gelmemiş olmaları seçimimizi yönlendirdi.” dedi.

Yurtdışında Afyon’un tanınmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Meltzler, otellerin tanıtım konusunda daha aktif olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Bölgede Frig Vadisi’ni inceledik. Oldukça etkileyici bulduk. Bir yanda doğal güzellikler var. Peri bacaları inanılmaz. Diğer yanda her noktada tarih. Gezideki amacımız farklı kültürler ve tarihi mekanlar hakkında bilgi toplamak. Bölge insanı yabancı dil bilmemesine rağmen çok sıcak karşıladı bizi. Tarihin içinde insanların yaşaması ayrıca ilginçti. İnsanlar evlerini kaya yerleşimlerinin içine yapmışlar ve yaşamaya devam ediyorlar.”

Gözüne çarpan eksiklikler konusunda da dostça önerilerde bulunan Prof. Dr. Meltzler şöyle konuştu: “Vadide yalnızca bilgilendirme ve yönlendirme levhaları eksik. Onun dışında bölgenin hem tarihi hem de doğal altyapısı çok zengin. Termal kaynakları ve tarihi ile kendini tanıtabilir. Son aldığımız bilgiye gore, havaalanı da yakın bir noktada hizmete girecekmiş. Ulaşım kolaylığı bu bölgeye ilgiyi olumlu yönde artıracaktır.

Bu gezide beklentilerimiz az olarak yola çıktık. Ama hem otel hem de Afyon bizi çok etkiledi. Oteli termal otel olarak biliyordum, ancak her yerden termal su akması bizim için sürpriz oldu.

Umuyoruz ki ilerleyen dönemlerde farklı gruplarla yeniden gelebiliriz.”

Öte yandan Oruçoğlu Thermal Resort yönetimi, 22 Nisan 2011 Cuma günü temeli atılan Zafer Havaalanı’nın da açılacak olmasıyla bölgenin kültür turizminde çekim merkezi haline gelmesine yönelik çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini duyurdu.

29.04.2011 Turizmde Bu Sabah