Köyün Kaderini Alman Arkeolog Değiştirdi

1058

Kuzey kısmı Aydın, güney kısmı da Muğla il sınırları içerisinde kalan Beşparmak Dağları’ndan araştırmalar yapan Alman Arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’un bulduğu 8 bin yıllık kaya resimleri, Söke İlçesi’ne bağlı Karakaya Köyü’nün kaderini değiştirdi. Köy muhtarı Remzi İnce, bu buluş ile köyün tanıtımına büyük katkı sağlayan Peschlow’a teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

Latmos olarak da bilinen Beşparmak Dağları, insanoğlunun göçebelikten yerleşik düzene geçtiği yerlerden biri olarak biliniyor. 1990’lı yıllardan bu yana, Latmos Dağı’nın vahşi coğrafyasında köylülerden, çobanlardan ve avcılardan almış olduğu bilgilerle araştırma yapan Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi ve aynı zamanda Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) onursal üyesi olan arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’un keşfettiği kaya resimleri tarih açıdan birçok bulguları ortaya koydu. Latmos kaya resimlerinde çok sayıda insan figürünün çiftler ve gruplar halinde betimlenmesi, bereketlilik, ilkbahar törenleri, geçiş ritüelleri ve düğünler olarak yorumlandı. Latmos’ta Batı Anadolu’nun erken dönemlerine ait bu resimler, tüm dünyadaki diğer örnekler arasında benzersiz olarak kabul edildi. Anadolu’nun tarih öncesi arkeolojisine dair en önemli keşiflerinden biri olma özelliğini kazanan kaya resimleriyle ilgili çalışmalarını sürdüren Dr. Anneliese Pecshlow Türkiye- Almanya arasında gidip geliyor. Alman arkeoloğun Karakaya, Köprüalan, Söğütözü, İsliler’de keşfedip gün ışığına çıkardığı kaya resimlerinin önemine dikkat çekmek için Karakaya Köyü’nde festivaller düzenlenirken, özellikle hafta sonları bölgeye yerli ve yabancı turistler geliyor.

Karakaya Köyü Muhtarı Remzi İnce, yörelerindeki kaya resimlerinin önemini geç fark ettiklerini belirtti. Peschlow’un araştırmalarına her zaman destek verdiklerini ve yardımcı olduklarını kaydeden İnce, Alman arkeoloğun çalışmalarının önemi çok geç kavradıklarını söyledi. İnce, “Eğer 8 bin yıl öncesine ait yaşam izleri bir başka ülkede ortaya çıksaydı daha çok ses getirirdi. Biz yeterli tanıtımı bu güne kadar yapamadık. Ancak kapsamlı olarak geçen ay yaptığız 3. Kaya Resimleri Festivali ile tanıtım konusunda bir canlılık yaşandı. En büyük arzumuz bu festivalin Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile uluslararası platformlara taşınması. Bu nedenle Dr. Peschlow’un çalışmalarını artık daha çok önemsiyoruz. Kendisine teşekkür ve şükran borcumuz var” dedi.

EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü de Beşparmak Dağları’nda bulunan tarih öncesi kaya resimlerinin korunması ve tanıtılması konusunda çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

LATMOS PROJESİ VE DR. PESCHLOW

Berlin’deki Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde görevli olan Dr. Peschlow, 20 yılı aşkın süredir Latmos projesini yürütüyor. Bu projenin amacı Türkiye’nin batı kıyısında bulunan dağlık bölgenin (Beşparmak dağları), en erken dönemden Osmanlı’ya kadar olan yerleşim geçmişinin incelenmesidir. İlk kaya resimleri 1994 yılında bulundu ve sayıları sürekli artmaktadır. Bu benzersiz eserlerin araştırılması, 1998 yılından beri Gerda Henkel Vakfı tarafından desteklenen bağımsız bir proje ile yürütülmektedir. Dr. Anneliese Peschlow, Latmos’taki yüzey araştırmalarının dışında Türkiye’de Kilikia ve Bithynia’da ayrıca İtalya’da çalışmıştır. Dr. Anneliese Peschlow, aynı zamanda EKODOSD onursal üyesidir.

03.05.2011 haberler.com