Odun Deposundan Roma Mezarı Çıktı

1152

Sakarya’nın Geyve ilçesinde, odun deposunda yapılan zemin düzeltme çalışmaları sırasında bulunan ve Geç Roma Dönemi’nden kalma mezarda yapılan kurtarma kazısında, bin 500 yıl öncesine ait insan kemikleri bulundu.

Sakarya Müze Müdürlüğü, Geyve Orman İşletme Müdürlüğü’nün Doğantepe köyünde odun deposu olarak kullandığı bölgede zemin düzeltme çalışması sırasında rastlanan tarihi mezarda kazı yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlığın kazı için gerekli izni vermesi üzerine, sanat tarihçisi ve arkeologlar tarihi mezarda kurtarma çalışması yaptı. Kazıda, bin 500 yıl öncesine ait olduğu düşünülen kafatasları ve kemik parçaları bulundu.

Kazıya katılan Sakarya Müze Müdür Vekili Mürşit Yazıcı, yaptığı açıklamada, mezarın Geç Roma Dönemi’ne ait olduğunu düşündüklerini söyledi.

Yazıcı, bölgede buna benzer bir mezar daha bulunduğunu anlatarak, ”Mezarın mimari yapısı Geç Roma Dönemi’ni işaret ediyor. Şimdilik mezarın günümüzden yaklaşık bin 500 yıl öncesine ait olduğu söylenebilir. Mimarisine baktığımızda, mezar orta sınıf kişilere ait gibi görünüyor” dedi.

Türkiye genelinde çok fazla olmamakla birlikte bu tür mezarlar bulunduğunu belirten Yazıcı, ”Kaybolma ihtimali olan bu tür kalıntılarda kurtarma kazısı yapıyoruz. Bu çalışma mezar mimarisi ve ölü gömme geleneğinin tespitine yönelik bir çalışmadır” diye konuştu.

Kazı çalışmasının tamamlanmasının ardından, arşivleme ve belgeleme çalışmalarının yapılacağı kaydedildi.

04.05.2011 Star