İzmir’in Tarihi Daha da Eskilere Gidebilir

730

Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla Yeşilova Höyüğü’nde yürütülen çalışmalarda İzmir’de yerleşik hayatın 8500 yıl öncesine kadar gittiğini kanıtlayan buluntular çıkarıldı.

İzmir’de yerleşik hayatın 8500 yıllık olduğunu kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü ile ilgili çalışmalar Bornova Belediyesi’nin desteği ile sürüyor.

Kazıları yürüten ekibin başında bulunan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin bir sunum ile çalışmaları anlattı.

Derin, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Yeşilova Höyüğü’ndeki çalışmalar sonucunda İzmir tarihinin daha eskilere gidebileceğini açıkladı.

Yeşilova Höyüğü yakınında bulunan Yassıtepe Höyüğü’nde de kazı çalışmaların başladığını dile getiren Zafer Derin bu Höyükte de Yeşilova Höyüğü kadar eski bir yerleşime rastlayacaklarını öngördüklerini söyledi.

Bornova Belediyesi’nin desteği büyük

Yeşilova Höyüğü’nde 2005 yılında Ege Üniversitesi arkeoloji öğrencileriyle çalışmaya başladıklarını hatırlatan Yrd. Dç. Zafer Derin, “Bakanlık o dönem 5 projeyi kabul etti. Bu projelerden biri de Yeşilova Höyüğü’ydü. 2005 yılından bu yana çalışmalarımızla İzmir’in tarihininin 8500 yıla kadar uzandığını kanıtlayan buluntular çıkardık. 2011 yılında çalışmalarımız artan desteklerle devam ediyor. Bornova Belediyesi’nin kazı çalışmalarımız üzerinde çok büyük desteği var. Hayallerimizdeki projeleri gerçekleştiriyor. Biz o alanda gerçekleştirdiğimiz kazılarla o dönemde yaşayan insanların hangi tür besinleri tükettiklerini, hangi hayvanların yaşadığını öğreniyoruz. Yeşilova Höyüğü’nü Bornova Belediyemizin gerçekleştireceği Ziyaretçi Merkezi projesiyle bu değerleri herkesin görebileceği yer haline getireceğiz. Biz Yeşilova Höyüğü kazı alanıyla Bornova’nın adını tüm dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Ziyaretçi Merkezi projesiyle birlikte Yeşilova’nın çehresi çok değişecek. Şimdiden bölgenin değeri artmaya başladı bile” dedi.

Ziyaretçilere tarihi yaşatacağız

Yeşilova Höyüğü ile ilgili proje yarışmasına çıktıklarını ve bu yarışmada birinci gelen projeyi hayata geçireceklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “8500 yıl önceki dönemi ziyaretçilere yaşatmak için özel bir çaba harcıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihine baktığımızda ancak 300-400 yıl geriye gidebilir. Bizim Bornovamız’da 8500 yıllık bir tarih var. Zafer Derin hocamızın gayretleriyle belki bu tarih daha da geriye gidecek. Bornova Belediyesi olarak biz Tarihi Kentler Birliği’ne ilk girdiği yıl ödül alan bir belediyeyiz. Turizm adına bir dizi etkinlik çabasına girdik. ‘Bornova’nın Belleğine Yolculuk’ toplantısıyla bu ilçede belediye başkanlığı yapmış herkesi bir arada buluşturduk. Şimdi adım adım daha da derinlere gitmek istiyoruz. Bornova çok zengin belleğe sahip bir kent… Bornova’da emeği geçmiş herkesi ilçede yaşayanlarla buluşturacağız” diye konuştu.

08.05.2011 Ege Postası