Hatay’da Türkiye’nin En Büyük Mozaiği Bulundu

925

Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk, bir otel inşaatı sırasında ortaya çıkan tarihi kalıntılar üzerine arkeolojik kazı yapılan alanda 850 metrekarelik mozaik bulunduğunu açıkladı. Çelenk, 2 bin parça tarihi eserin de bulunduğu alanda ortaya çıkartılan mozaiğin Türkiye’deki en büyük tek parça mozaik olduğunu söyledi.

Müze Müdürü Nalan Yastı ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk bir basın toplantısı düzenleyerek Reyhanlı yolu üzerindeki Haraparası Mahallesi’ndeki arazideki kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Aysun Çelenk, işadamı Necmi Asfuroğlu’na ait arazide otel inşaatı yapılırken bulunan tarihi eser üzerine bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinler alınarak Hatay Arkeoloji Müzesi arkeologları, İstanbul ve Mustafa Kemal Üniversitelerinden akademisyenlerin yer aldığı uzmanlar eşliğinde geçen yıl kaza çalışması başlatıldığını söyledi. Çelenk, 40 kişilik bilimsel ekip ve 120 işçiyle birlikte yürütülen çalışmada, 2 binden fazla sikke ve bronzla 850 metrekare ebadında Türkiye’nin en büyük mozaiğinin ortaya çıkarıldığını kaydetti.

Aysun Çelenk, kazıda ayrıca Helenistik döneme ait olduğu belirlenen 12 metre derinliğinde sur duvarlarının gün ışığına çıkarıldığını belirtti. Çelenk, “Yaklaşık 100’er metrekarelik 30 açmada yapılan kazıda tarihe ışık tutacak çok sayıda taşınmaz ve taşınabilir kültür varlığı ortaya çıkarıldı. Bölgede ortaya çıkarılan taşınmaz kültür varlıklarının bilimsel yöntemlerle genel belgeleme çalışmaları yapıldı. Taşınır kültür varlıkları ise envantere geçirilerek uzmanlar tarafından değerlendirilmeye başlandı. Kazı sırasında ortaya çıkan mozaikle ilgili geçici koruma önlemleri alındı. Kazıda ortaya çıkanlar, geç antik dünyanın dört önemli şehirlerinden biri olan Antiokheia’nın geç antik çağı ve sonrasına ait kalıntılar. Fransız işgalinden sonra Antakya’da Türk ekibiyle yapılan ilk kazıda bu kadar önemli kalıntıların çıkması kentimiz adına çok sevindirici” dedi.

Bölgede bulunan mozaiğin yerinden kaldırılarak müzede sergilenmesinin mümkün olmadığını belirten Müze Müdürü Nalan Yastı ise taşınmaz kültür varlıklarının yerinde korunmasının sağlanması ve kültür mirasının geleceğe sağlıklı biçimde aktarılması gerektiğini vurguladı. Yastı, bu alanın arkeolojik park ve müze karakterinde mevcut imar haklarıyla koruma kullanma dengesi gözetilerek, sergilenmesinin sağlanması ve kentle buluşturulması kanaatinde olduklarını kaydetti.

Yastı, bölgede müze- otel konseptinde bir çalışma yapılacağını, bu şekli ile eserlerin en güzel şekilde korunarak özel sistemle sergileneceğini vurguladı.

12.05.2011 Hürriyet