Patara’da Hıristiyan Mezarlığı Bulundu

994

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarındaki Likya Uygarlığı’nın başkenti Patara Antik Kenti’nde devam eden kazılarda bir Hıristiyan Mezarlığı ortaya çıkarıldı.

Patara Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva Işıkan Işık, mezarlarla ilgili yaptığı açıklamada, Patara Antik Kenti’nde, Patara’nın geç Roma Çağı’na ait kent suru dışında bulunan Hıristiyan mezarlarının açıldığını belirtti.

Prof. Dr. Işık, ”Mezarlar M.S 4. yüzyıldan, 7. yüzyıla kadar tarihlendi. Mezarlarda camlar, pişmiş küçük testiler, sikkeler ve iskeletler bulundu. Bu buluntular ve mezarlar, Patara’da Hristiyanlığın oldukça erken dönemde yayıldığını kanıtlıyor. Bilindiği gibi Noel Baba olarak bilinen Saint Nicolaus, M.S 4. yüzyılda Patara’da doğmuş, Demre’de azizlik yapmıştı. Bu mezarlar bu tarihsel gerçeğin doğruluğunu kanıtlıyor. Mezarlarda bulunan kişilerle ilgili bazı bilgiler, antrapologların iskeletler üzerindeki incelemelerinden sonra ortaya çıkacak” dedi.

Prof. Dr. Işık, Hıristiyan Mezarlığının Patara Ana Caddesini Likya Meclis Binasına bağlayan yolda yapılan kazılarda bulunduğunu, kent surunun kıyısında sıralanmış halde ortaya çıkarıldığını anlattı. Işık, bugüne kadar 35 mezar açıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Işık, Patara Antik Kenti’ndeki genel kazıların da 20 Haziran’da başlayacağını sözlerine ekledi.

12.05.2011 Star