500 Kiloluk Lahiti Çaldılar

770

Bursa’nın İznik İlçesi’nde, Ulusal İznik Nilüfer Hatun Müzesi’nde bulunan, Roma dönemine ait 2’nci yüzyıldan kalma, Zeus ile Miken Kralı’nın kızı Alkmene’nin oğlu olan Herakles’in, Nemean Arslanı’nı mızrak ve kılıçla öldürdüğü anın işlendiği lahit çalındı. Polis, 500 kilo ağırlığındaki lahiti çalan hırsız veya hırsızların kimliğini araştırıyor.

Hıristiyanlığın ilk konsülüne ev sahipliği yapan tarihi eserleriyle ünlü Bursa’nın İznik İlçesi’nde, Ulusal İznik Nilüfer Hatun Müzesi’nde bulunan lahit, önceki gece kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalındı. Roma dönemine ait 2’nci yüzyıldan kalma Zeus ile Miken Kralı’nın kızı Alkmene’nin oğlu olan Herakles’in, Nemean Arslanı’nı mızrak ve kılıçla öldürdüğü anın işlendiği lahitin gece çalındığı tahmin ediliyor. Çevresi demir parmaklıklarla çevrili olan 10 güvenlik kamerası bulunan ve güvenlik elemanları tarafından korunan müzedeki harsızlık olayının, gece saatlerinde gerçekleştiği sanılıyor.

İznik Cumhuriyet Savcılığı, gece görüşü olmadığı için kameraların devre dışı kaldığı 500 kilo ağırlığındaki lahit hırsızlığı ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Polis, birden fazla kişi tarafından araç ile çalınan lahiti arıyor, hırsızların kimliğini araştırıyor.

HERAKLES KİMDİR?

Yunan miitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde Herkül, Zeus ile Miken Kralı’nın kızı Alkmene’nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus, ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles’in Zeus’un çocuğu olduğunu anlayan Hera, onunla sürekli uğraşmış ve ölümüne neden olmuştur. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir. Hera’nın gönderdiği iki zehirli yılanı öldürdüğünde henüz birkaç günlük bebektir. Herakles üstün bir eğitim görmüştür. En iyi yaptığı işler ok atmak, araba kullanmak ve güreşmektir. 18 yaşına geldiği zaman Kitharion ormanlarında yaşayan ünlü canavarı öldürmüştür. Kendisine ödül olarak Thebai Kralı’nın kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur. Hera, işe karışarak Herakles’i çıldırtmış, Herakles de karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınması için Miken Kralı’nın hizmetine girip, onun her istediğini yapması gerekmiştir. Kralın Herakles’e yaptırdığı 12 işe mitolojide Herakles’in 12 görevi veya işleri denir. Ayrıca çok güçlü bir karakter olarak da bilinir. 12 görevin başında ise Herakles’in, Nemean Arslanı’nı öldürmesi yer almaktadır.

13.05.2011 Hürriyet