Laodikya Kazıları Alman Basınında

858

Denizli merkeze bağlı Eskihisar Mahallesi yakınlarındaki Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi’nce okurlarına ”Türkiye’de keşfedilen antik kilise” başlığıyla duyuruldu.

Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında 2003 yılında başlayan, Denizli Belediyesi’nin de maddi destek sağladığı Laodikya kazı çalışmaları, Alman basınında yer aldı.

Berlin’de yayımlanan Der Tagesspiegel gazetesinde Van Susanne Güsten imzasıyla yer alan haberde, Laodikya Antik Kenti’nde arkeologların dünyanın en eski kiliselerinden birisini buldukları, buranın resmi açılışına Hristiyan dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict’in de davet edileceği belirtildi.

Haberde, Laodikya’nın, traverten terasları ile popüler turizm mekanlarından biri konumundaki Pamukkale’ye giden karayolunun yakınında bulunduğu bilgisine yer verildi. Laodikya’nın dönemin en zengin ve Anadolu’daki en büyük antik kentlerden biri olduğu, ancak bir depremle yıkılan kentin, terk edilerek yedinci yüzyıldan sonra unutulduğu anlatıldı.

 

Anadolu’nun en büyük stadyumunun Laodikya’da bulunduğu, hamam ve iki tiyatronun yanı sıra birçok yapının ortaya çıkarıldığı ifade edilen haberde, Laodikya’nın hala bir sır olduğu, kazılara önem veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın düzenli olarak buraya seyahat ettiği kaydedildi.

Haberde, kilisenin zeminindeki mozaiklerin bozulmadan bugüne ulaştığına dikkat çekilerek, ”Giriş bölümü etkileyici olan kilisedeki kazı ve restorasyonun tamamlanmasının ardından, buraya dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler bekleniyor” ifadesine yer verildi.

19.05.2011 Star