Kütahya’da 2 Bin Yıllık Mezar Odası Bulundu

962

Kütahya’da, yol yapımı sırasında bulunan ve yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezar odasından insan iskeletleriyle, toprak ve metalden yapılmış kaplar çıktı.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün’den, mezar odası ve buluntu eserlere ilişkin bilgi alan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, yaklaşık 2 bin yıl önce yapılan odada bulunan eserlerin narin ve güzel işlenmiş olduğunu söyledi.

Bu eserlerin, Kütahya’da yaygın olarak yapılan çini, porselen ve seramik sanatına iyi örnek oluşturduğunu ifade eden Çiftçi, “Bu eserlerden, o dönemde bir ödüllendirmenin de var olduğu, iyi işler yapan kişilerin ödüllendirildiği görülüyor. Bu mezar odalarının ödüllendirilen bir kişi için yaptırıldığı anlaşılıyor” dedi.

ODAYA “KÜTAHYA” İBARESİ “KOTYAION” DİYE YAZILMIŞ

Türktüzün, İl Özel İdaresi ekiplerince merkeze bağlı Aydoğdu Mahallesi yakınındaki Boztepe mevkisinde dozerle yürütülen yol yapım çalışması sırasında iki bölmeden oluşan mezar odası bulunduğunun fark edildiğini anlattı.

Mezardaki iki odanın duvarları ve tavanının, kırmızı aşı boyasıyla süslenip kare ve dikdörtgenlere bölünerek taş izlenimi verildiğini dile getiren Türktüzün, şöyle konuştu: “Mezar yapısının ön odasına küçük bir kapıdan girilmektedir. İçeride üç basamak eşik var. Ön oda, kare şekilli olup üzeri tonozlu. 3 metre boy, 2,50 metre en, 4 metre yüksekliğinde. Her iki kenarında birer seki var. İkinci oda giriş kapısı kemerli olup 1 metre yüksekliğinde. Kapı üzerinde üç satır yazı, altında yine aşı boyasıyla yapılmış çelenk var. Latince yazıda, ’Kotyaionlu Timateos Thygantos, onurlandırıcı güzel bir iş yaparak bunu hazırladın’ deniliyor. ’Kotyaion’ ibaresi, günümüzde ’Kütahya’ olarak kullanılmakta. İkinci oda, 3,40 metre boy, 2,85 metre en, 4 metre yüksekliğinde. Kapının karşısındaki sekide bir iskelet yatırılmış. Bu iskeletin kafatasının üzerinde 3,25 gram ağırlığında altın bir diadem, ayak ucunda bir çift koyu kahverengi boyalı deriden ayakkabı ve iki adet siyah kumaştan çorap var. Kapının sol tarafındaki sekide başka bir iskelet daha bulunmakta. Kapının sağındaki sekide ise mezar hediyeleri olarak pişmiş topraktan yapılma kandiller, çift kulplu bardak, koku kapları, büyükçe bir tabak ve gözyaşı kapları bulunmuştur.” Türktüzün, mezar odasında fazlaca nem bulunduğu için kapların bazılarının kötü duruma geldiğini, iskeletlerin kemiklerinin ise iyice eridiğini sözlerine ekledi.

20.05.2011 Milliyet