Roma Lahtini Yemlik Yaptılar!

781

Çanakkale’nin Biga ilçesinde bölge tarihiyle ilgili araştırma yapan emekli öğretmen Engin Gürsu tepkili: 1000 yıllık lahitlerin parçalarını musalla taşı ve yemlik yaptılar. Arkeoloji Müzesi kurulması gerekir…

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Dikmen köyünde bir camide kullanılan musalla taşı görenleri şaşkına çeviriyor. Nedeni, taşın aslında Roma dönemine ait bir mezar lahdinin kapağı olması. Biga’nın tarihi ile ilgili araştırma yapan emekli öğretmen Engin Gürsu’nun anlattıkları ise ‘Bu kadarı da olmaz’ dedirten cinsten. Gürsu 2001 yılında köylüler tarafından Dereköy yakınlarında bir lahit bulunduğunu ve cami avlusuna yerleştirilen bu lahdin bir dönem çeşme olarak kullanıldığını söylüyor.

KÖY CAMİSİ VE AHIRDA

Lahdin gövdesinin şimdi köy meyfanındaki bir parkta durduğunu kapağının ise cami avlusuna musalla taşı yapıldığını söyleyen Gürsu, verdiği bilgilerle bizi şaşırtmaya devam ediyor. Öyle ki bir başka Roma dönemi lahdi de Sarıcaköy’deki bir ahırda hayvanlar için yemlik olarak kullanılıyormuş. Ancak o lahdin kapağının ise nerede olduğu bilinmiyor. Gürsu, kapağı musalla taşı olan lahdi “Bir kenarı süsleme kuşağıyla ikiye bölünüyor. Üst kısmında bir kitabe yeri var. Yanlarına simetrik iki portre işlenmiş. Alt kısmındaki süslemelerin üst kuşağında iki çıplak çocuk figürü ile kanatlı iki melek figürü bulunuyor. En alt sırada ise aralıklı olarak üç küçük portre işlenmiş. Lahdin dar yüzünde ay ve mızrak ucuna benzeyen motiflerden oluşan süslemeler var” sözleriyle tarfi ediyor. Tarihi eserlerin bu şekilde kullanılmasına tepkili olan Gürsu, Biga’da bir arkeoloji müzesi kurulması gerektiğini söylüyor.

23.05.2011 Sabah