Perre Antik Kentteki Kamuya Ait Arazilerin Devri Gerçekleşti

1167

Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kentin yerleşkesinde çeşitli kamu kuruluşlarına ait arazilerin devri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi.

Yüzde 90’ı özel mülkiyet olan Perre Antik Kentin yerleşkesinde Belediye, İl Özel İdare, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Maliyeye ait yaklaşık 300 dönüm arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisi gerçekleşti.

Bölgesel rekabet Edilebilirlik Operasyonel Program çerçevesinde 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan Perre Antik Kenti Çevre Düzenlemesi ve Uygulama Projesi’nin hayata geçirilebilmesi için bu devirlerin yapılması gerekiyordu. Kültür ve Turizm Müdürlüğü 5 milyon 852 bin Avro değerindeki projenin hazırlanarak hayata geçirilmesi için başlattığı arazi tahsis işlemleri son buldu. Şahıs arazilerinin ise başka kaynaklardan kamulaştırılması gerekiyor.

Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekici, projenin hazırlanarak onaylanmasının tahmini 4 ay süreceğini ve 36 ay içersinde projenin tamamen bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Projenin hayata geçirilmesinin ardından Perre Antik Kent’in sadece turistlerin gelip gezdikleri yer olmayacağını kaydeden Ekici, “Adıyaman insanının gidip dinlenebileceği, rahat nefes alacağı bir mekan haline gelecek” dedi.

24.05.2011 GAP Olay