Akhilleus’un Samsun’a Gelmiş

1436

Dr. Derya Şahin, topuğundan vurularak ölen efsanevi savaşçı Akhilleus(Aşil)’un cesedinin Karadeniz de bir adaya gömülmüş olabileceğini yazdı.

Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nin zemin tabanında bulunan ‘Amisos Mozaiklerini’ yüksek lisans tez konusu yapan Dr. Derya Şahin, topuğundan vurularak ölen efsanevi savaşçı Akhilleus(Aşil)’un cesedinin Karadeniz de bir adaya gömülmüş olabileceğini yazdı.

Amisos Mozaiği Işığı Altında Akhilleus-Thetis İkonoğrafisi adlı yüksek lisans tez konusunda, halen Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nin tabanında bulunan mozaikleri ele alan Dr. Şahin, bu çalışmasında “Akhilleus kültünün varlığı Karadeniz’in kuzey sahillerinde, batı Anadolu’da, Ege adalarında, kıta Yunanistan’da ve aşağı İtalya’da bilinmekteydi. Ancak, Amisos mozaiği üzerinde yeralan kompozisyon ile Akhilleus kültünün Anadolu’nun kuzeyinde, diğer bir ifade ile Karadeniz’in güney sahillerinde de olduğu ortaya çıkmış olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Karadenizde bir adayamı gömüldü?

Bursa- Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Dr. Derya Şahin, tez konusunu doğrulayarak “Akhilleus’la ilgili Karadeniz’de çok fazla buluntu var. Hatda müzede yer alan Amisos hazinelerinde de ‘Nereibler’ bulunmaktadır. Nereibler, Akhilleus’un annesi Thetis’in kızkardeşleridir. Ve Akhilleus’un öldükten sonra Karadeniz’de bir adaya gömüldüğüne inanılmaktadır” dedi.

Topuğundan vurularak ölmüştü..

Karadeniz’in bu konuda araştırılmamış bir bölge olduğunu açıklayan Şahin, Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nin tabanında ki mozaiklerde yer alan Akhilleus(Aşil) ve annesi Thetis resimlerinde de, silah teslimi konularının işlendiğini belirtti. Derya Şahin, Truva savaşında ayak topuğundan okla vurularak ölen Akhilleus’un bu nedenle çok geniş bir coğrafyada saygı gördüğünü söyledi.

Amisos hazinesinde Thetis’in kızkardeşleri var

Bursa- Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Dr. Şahin, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi. “Karadenizde Akhilleus ile(Aşil) ilgili çok fazla buluntu var. Akhilleus’un öldükten sonra Karadeniz de bir adaya gömüldüğüne inanılıyor. Samsunda ki müzede bulunan mozaiklerde de Akhilleus’un annesi Thetis’e silah teslimini anlatan tasvirler var. Bunun yanı sıra Amisos Hazinesi olarak sergilenen eserlerin bazılarının üzerinde de ‘Nereibler’ bulunuyor. Nereibler, Akhilleus’un annesi Thetis’in kızkardeşleridir.”

Amazonlar’la savaşmış..

Öte yandan mitolojik anlatımlarda Akhilleus’un(Aşil) Amazon kadınları ile de savaştığı yer alıyor. Amazonların Terme ilçesine bağlı Gölyazı beldesinde yaşadıklarına inanılırken, efsanevi savaşçı Akhilleus’un(Aşil) Amazonlar’la olan savaşı mitolojide şu ifadelerle anlatılıyor. “Theseus ve Akhilleus adlı savaşçılar, adeta kahramanlıklarını tescil ettirmek istercesine, kendileri ile denk savaşlar çıkartan Amazonların ülkesine giderek, büyük harpler yaptıktan sonra onları mağlup etmektedirler. Yunan mitolojisinde Amazonların Truva Savaşı’na da katıldığı söylenmektedir. Anlatılanlara göre Amazon kadınları Truva’nın yanında Yunanlılar’a karşı savaşmışlardır. Amazon kraliçesi Penthesileia savaş sırasında Aşil tarafından öldürülmüştür. Bu savaş hikayesi Aşil’in Penthesileia’nın ölmeden önce maskesini kaldırması ile bir aşk hikayesine dönüşmüştür.”

09.05.2011 Samsun Kent Haber