Dünyanın İlk Kılıçları Aslantepe Açık Hava Müzesi’nde

793

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Müzeler Daire Başkanı Melik Ayaz, Malatya’da Aslantepe Açık Hava Müzesi açılışında dünyanın ilk kılıçlarının burada bulunduğunu öğrencince şaşkınlığını gizleyemedi.

Dünyanın ilk devletinin kurulduğu, ilk kılıcının bulunduğu ve ilk saray kalıntılarının yer aldığı ve İtalyan Türk işbirliği ile 50 yıldır kazıların yapıldığı Merkez Orduzu Beldesi’ndeki Aslantepe Höyüğü Açık Hava Müzesi açılışına katılan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Müzeler Daire Başkanı Melik Ayaz, Aslantepe Höyüğü Kazı Başkanı İtalya Spainza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Marcella Frangıpane’nin höyüğü tanıtımı sırasında, buradaki kazılarda dünyanın ilk kılıçlarının bulunduğunu dile getirince, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Bir bölümü Malatya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dünyanın ilk kılıçlarının bire bir kopyasının da yurt dışında bulunduğu öğrenildi.

5 BİN YIL ÖNCE FIRAT KENARINDA BİR DEVLET KURULDU

Tunç, erken ve geç Hitit ile Roma ve Bizans dönemlerine ilişkin verileri bünyesinde bulunduran Aslantepe Açık Hava Müzesi’nde ayrıca Hitit Evi benzeri de inşa edildi. 5 bin yıl önce Fırat kenarında kurulan ilk devlet olarak bilinen Aslantepe Höyüğü’nde çıkarılan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Malatya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Dünyanın ilk devletinin kurulduğu, ilk kılıcının bulunduğu ve ilk saray kalıntılarının yer aldığı ve İtalyan Türk işbirliği ile 50 yıldır kazıların yapıldığı Merkez Orduzu Beldesi’ndeki Aslantepe Höyüğü Açık Hava Müzesi’nin ücretli olarak gezileceği kaydedildi.

26.05.2011 Star