Magnesia Antik Kentine Turlar Başladı

837

Aydın’ın Germencik İlçesi Ortaklar Beldesi’ne bağlı Tekinköy sınırları içinde bulunan Magnesia Antik Kenti’ne turlar başladı.

Antik kentteki kazıları yürüten Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Bingöl, 1984 yılından bu yana Magnesia’da çok önemli eserleri ortaya çıkarttıklarını ve buranın turizme açılmasının zamanının geldiğini söyledi. Tura Turizm’in de bu fırsatı değerlendirdiğini kaydeden Bingöl, günde 4- 5 otobüs turist geldiğini belirtti.

Magnesia’nın önce Perslerin, ardından Helenistik krallıklarından Seleukos ve Bergama’nın (M. Ö. 189) hakimiyeti altına girdiğini kaydeden Bingöl şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yıllar kentin en görkemli dönemleriydi. Kent Priene- Ephesos- Tralleis üçgeni arasında ticari ve stratejik açıdan önemli bir konumdaydı. Magnesia’nın bu görkemi M. S. 262’de Ephesos ve Priene gibi, Gotlar tarafından yakılıp yıkılmasıyla sona ermiş gibi görünüyor. Kent, M. S. 620-630 yıllarında Pers kralı II. Hüsrev’in ordularının akınlarına karşı koymak üzere Artemis kutsal alanı çevreleyen surun içine çekilmişti. Magnesia 12’ci yüzyılda bir Bizans kenti ve piskoposluk merkezi olarak geçmektedir. Kentin 1300’lerden sonra Aydınoğulları Beyliği’nin hakimiyeti altına girdiği, daha sonra karşılaştığı nehir taşkınlarının getirdiği hastalıklar sonunda da terk edilmesiyle, ortadan tamamen kalktığı anlaşılmaktadır. ”

29.05.2011 haberler.com