Mitolojik Amazonlar Yerine Yaşanmış Kültürler Canlandırılmalı

921

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Genel Türk Tarihi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Tellioğlu, mitolojik kadın savaşçısı Amazonlar’ın Karadeniz’de yaşadıklarına dair tek bir tarihi delil bulunmadığını söyledi.

Doç. Dr. Tellioğlu, Amazon efsanesinin arkeolojik kazılar gibi kaynaklarla doğrulandıktan sonra kullanabileceğini kaydetti.

Samsun’daki Batı Park dolgu alanına trilyonlar saçan Büyükşehir Belediyesi, Amazon heykelinin ardından Amazon Parkı ve köyünün yapımını sürdürüyor. Amazon kültürünün tanıtılacağı köyün yapımı için çalışmalar sürerken, olmayan bir kültürün canlandırılmak ve yaşatılmak istenmesine anlam verilemiyor. Sivil toplum örgütleri, efsaneler yerine kent tarihinde yaşamış kültürlere sahip çıkılmasını isterken, yetkililer ise tepkilere kulak asmıyor.

Konuyla ilgili Zaman’a konuşan Doç. Dr. İbrahim Tellioğlu, inşa edilmeye çalışılan yapının tarihi gerçeklikle alakası olmadığını belirtti. Bunun kent tarihi içinde düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Tellioğlu, “Amazonlar hakkındaki bilgilerin çoğu Yunanlı tarihçilerin yazdıklarından esinlenir ve bu yazılanlarda Yunan mitolojisinin izleri görülür. Tarihi bakımdan efsanelerde anlatılan bilgileri ince eleyip sık dokumak gerekir, çünkü bunların büyük kısmının gerçek olma ihtimali yoktur. Mitolojik bilgiler ancak arkeolojik kazılar gibi kaynaklarla doğrulayarak tarihî delil olarak kullanabilir.” dedi.

Amazon efsanesinin ortaya çıkışına değinen Doç. Dr. Tellioğlu, “Yunanlı tarihçiler, İskitlerin Amazon adında bir kadınlar topluluğu olduğunu yazmışlardır. Bu savaşçı kadınlar topluluğunun başkenti de Themiskyra isimli bir bölgeymiş. Onlardan alıntı yapan pek çok araştırmacı da bu topluluk hakkında bir şeyler kaleme alarak efsaneyi günümüze kadar taşımışlardır. Ancak Terme ya da çevresinde onların var olduğunu ispat edecek iğne ucu büyüklüğünde dahi olsa tek bir tarihî delil yoktur. Yani mitolojideki çok başlı ejderhalar, insan yiyen canavarlar, kanatlı atlar vs. ne kadar gerçekse Amazonlar da o kadar gerçektir. Amazon köyü ve heykeli turistik bir varlık olarak düşünülmelidir.” bilgisini verdi.

Samsun’un yaşatılacak çok önemli varlıkları olduğuna değinen Doç. Dr. Tellioğlu, “Mübadiller ve Kafkaslardan göç edenlerle birlikte 30’a yakın etnik grup kader birliği yapıp Samsun’un nüfusunu zenginleştirmiştir. Cumhuriyet’in kuruluşuna da beraber tanıklık etmişler. O yüzden bu insanlar arasındaki kaynaşmayı artıracak simgeler seçilmelidir. Samsun, Milli Mücadele’nin simge şehridir. Hiçbir simge, bunun önüne geçmemelidir. Tütün İskelesi’nin benzeri ve Bandırma Vapuru simgelerdir. Seydi Kutbiddin, İsa Baba, Kılıçdede önemli dini motiflerdir. Çarşamba’nın bin yıllık çivisiz camisi, Vezirköprü’nün Köprülü ailesi, Havza’nın Atatürk tarihi gibi birçok değer hak ettiği ilgiyi görememektedir.” görüşünü savundu.

26.05.2011 Zaman