Soli Antik Kenti Ayağa Kalkacak

867

Mersin’in merkez Mezitli İlçesi’nde geçmişi M. Ö. 700 yılına kadar uzanan antik liman kenti Soli Pompeipolis’te sütunlu caddenin güney ucundaki 14 sütunun ayağa kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Bu yıl kazılar için 800 bin lira ödenek ayrıldığını belirten, kazı ekibinin başkanı Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Yağcı, bugüne kadar liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol su kemeri gibi yapıların ortaya çıkarıldığı Soli Pompeipolis’te bu yıl 8 ay boyunca yürütecekleri çalışmalarda 14 sütunu ayağa kaldıracaklarını söyledi. 12 yıldır süren kazılarda, sütunların eski halini almasıyla antik kentin daha görkemli bir hale bürüneceğini belirten Prof. Dr. Yağcı, yerli ve yabancı turistlerin de daha çok ilgisini çekeceğini kaydetti. Kazılarda sağlık tanrısı Asklepios, tanrıların kralı Zeus, adalet tanrıçası Nemesis, bereket tanrıçası Demeter, sağlık tanrıçası Hygeiea, şarap tanrısı Dionysos gün ışığına çıkarıldığı vurgulayan Prof. Dr. Remzi Yağcı, “Neolitik, Helenistik, Roma dönemleri gibi birçok dönemi bünyesinde barındıran ve büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandırtan Soli, Mersin tarihinin ne kadar zengin olduğunu, ne kadar geriye gittiğini gösteriyor. Kazıların amacı tarih bilincini oluşturmak ve bu kalıntıları gelecek kuşaklara aktarmaktır” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Uğur Yıldırım ise görüşmelerin ardından kazıların devamı için Mersin Valiliği İl Özel İdaresi’nin bu yıl 800 bin lira ödenek ayırdığını, ihalenin gerçekleştirildiğini belirtip, tarihe tanıklık eden sütunların yeniden ayağa kalkmasının turizm açısından önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, “2011 yılı sonu itibarı ile antik kentimizin güney ucundaki 14 sütun ayağa kalkmış olacak. Tarihe tanıklık eden bu sütunlar ‘artık biz sessiz değiliz, yerde yatmıyoruz ayağa kalktık’ diyecekler. Biz o zaman insanlığın ortak mirası olarak kabul ettiğimiz bu alanın tamamının ayağa kalkmasını, bu tarihi değerlerimizin gün ışığına çıkarılmasını sağladığımızda dünyanın her yerinden akın akın insanlar buraya gelip bu tarihi alanı izlemek isteyeceklerdir” diye konuştu.

30.05.2011 haberler.com