Tarsus Gözlükule Höyüğü’nde Bu Yıl Kazı Çalışması Yapılmayacak

1025

Tarsus Gözlükule Höyüğü’nde bu yıl kazı çalışması yapılmayacağı bildirildi.

Kazı ekibi Başkanı Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Özyar, Kaymakam Orhan Şefik Güldibi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz 3 yıl boyunca yaptığımız kazı çalışmalarında elde ettiğimiz etütlük malzemeler üzerinde bilimsel incelemeler yapacağız. Bir ay sürecek olan bu inceleme çalışmalarımız aralarında Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim görevlileri Elif Ünlü ve Furyaliki Tasopaulau’nun da aralarında bulunduğu 12 kişilik öğretim görevlisi, uzman ve öğrencilerden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilecek” dedi.

Özyar, Kaymakam Güldibi’ni bilgilendirdiği görüşmede, Gözlükule Höyüğü’nün Anadolu arkeolojisinde çok önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, 2007 yılında başladıkları bilimsel kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 200 metre kare alanda 5 ayrı açma noktasında Neolitik çağdan itibaren Abbasi dönemi ağırlıklı olmak üzere Roma ve Geç Tunç Çağlarına ait bulgulara rastlanıldığını söyledi.

2007 yılında ilk kazı çalışmaları sırasında Abbasi dönemine rastlayan katmanlara rastladıklarını ve bu katmanları açığa çıkarmaya başladıklarını kaydeden Özyar, bunların arasında gündelik hayata ilişkin adetler, yaşam, camdan yapılmış deney tüpleri, tunçtan imal edilmiş tıp aletleri yer aldığını ve hijyen gibi konularda geniş bilgi ve bulgulara ulaştıklarını kaydetti.

Kaymakam Güldibi ise, Tarsus’un dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle turizm açısından da son derece önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek, “Elde edilen malzemelerin incelenme çalışmalarında her türlü desteği veririz” dedi.

Güldibi ayrıca, Saint Paul Müzesi(Kilise) yanında bulunan hangarlarda Kültür Bakanlığı’nın restorasyon çalışmasının önümüzdeki günlerde başlayacağını belirterek, “Restore edilecek olan bu hangarlar, bilimsel çalışmalarda laboratuvar olarak kullanılacak” dedi.

30.05.2011 haberler.com