Antik Kenti Halk Koruyacak

906

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesindeki Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nde 16 yıldır kazı çalışmalarını yürüten İtalyan ekip, tarihi dokuların korunmasına katkı sağlamak amacıyla yöre halkını eğitecek.

Antik kentteki kazının başkanlığını yürüten Roma La Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışması yürüttükleri Ayaş beldesindeki yöre halkının ve belediye personelinin bölgedeki tarihi eserler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Bu nedenle çalışmalar sırasında zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını anlatan Schneider, tarihi daha iyi koruyabilmek adına bu yıl yöre halkını eğiteceklerini vurguladı.

Bu sayede çalışmaların daha verimli geçeceğine ve tarihin korunmasında en etkin rol alan halkın bilinçlendirileceğine işaret eden Schneider, şöyle devam etti:

”Ayaş yöresi, tarihi eserler bakımından açık hava müzesi gibi. Bölgede lahit mezarlar çok fazla ve bu lahitler ile diğer tarihi ve kültürel değerlerin korunması gerekiyor. Bu nedenle kazı döneminde hem belde halkının hem de belediye personelinin tarihi eserlerin korunmasına yönelik eğitimler verilecek. Halkın tarihi eserlere karşı daha duyarlı olmaları sağlanacak. Eğer çevre halkını bu konuda bilinçlendiremezsek, yıllardır yaptığımız kazı çalışmasının bir anlamı olmaz. Yöre halkı antik kazı bölgesini ve çevredeki tarihi eserleri kendi malı gibi korumalı ve sahiplenmeli. Mezar lahitlere zarar vermemeli. Biz bunu sağlamak istiyoruz.”

Geçen yıllarda kazı çalışması yapılan yerlerde de incelemelerde bulunduklarını kaydeden Schneider, eksiklikleri ve yeni kazı döneminde yapılması gerekenleri belirlediklerini belirterek, ”Geçtiğimiz yıllarda da kazı esnasında önemli eserlere rastlamış eserleri, Mersin Müze Müdürlüğü’ne teslim etmiştik. Bu yıl da yeni eserlere rastlamayı umuyoruz” diye konuştu.

Yeni dönem kazı çalışmalarına 18 Ağustos tarihinde başlayacaklarını ve 18 Ekim tarihinde de sonlandıracaklarını söyleyen Schneider, antik kenti turistlerin uğrak noktası haline getirmeyi arzuladıklarını vurguladı.

Schneider, Antik tiyatro bölgesinde Valilik tarafından ışıklandırılacağını, bunun da yöre turizmi açısından sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

05.06.2011 Zaman