Karkamış İtalyanlara Teslim

887

Karkamış Antik kenti’nde kazı seçimlerin hemen ardından başlıyor. Japonlar ve İtalyanların talip olduğu Karkamış kazısını, daha önce İslâhiye’deki Tilmen Höyük kazıların da başında bulunan İtalya Bologna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nicola Marchetti başkanlığındaki bir ekip yürütecek.

KAZI SEÇİMLERİN HEMEN ARDINDAN BAŞLAYACAK

Karkamış Antik Kenti’ndeki mayınların temizlenmesi çalışmaları bir süre önce tamamlanmış, bir taraftan Japonya diğer taraftan İtalya kazı çalışmalarının kendi ülkelerindeki arkeologlara verilmesi için de uzun süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı ile irtibat halindeydi. Gülen taraf İtalyanlar oldu. Karkamış kazısını İtalya Bologna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nicola Marchetti başkanlığındaki bir ekip yürütecek.

Karkamış kazıları için uzun süredir İtalyan ve Japon ekipler kıyasıya bir rekabet içerisindeydiler.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak bir İtalyan firmanın Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki antik kentte yapılacak kazılara sponsor olmak istediğini bildirmişti

Aynı zamanda Gaziantep’in İslâhiye ilçesindeki Tilmen Höyük’te uzun yıllar kazı başkanlığı yapan İtalya Bologna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nicola Marchetti, Karkamış Harabeleri’ndeki kazılarda da görev almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurmuştu. Marchetti, kazı işlerini ülke olarak üstlenmeye talip olduklarını belirtmişti.

JAPON PRENSİ DE DEVREDEYDİ

Karkamış kazıları için Japon Prensi Tomohito Mikasa da, Kültür Bakanlığı’na müracaat etmişti. Aynı zamanda bir arkeolog olan Mikasa’nın başında bulunduğu Japon Ortadoğu Kültür Merkezi, 1986 yılından beri Kırşehir’in Kaman ilçesindeki Kalehöyük’te kazı çalışması yapıyor. Mikasa ve ekibinin, Avrupa kazı heyetlerinden daha seri ve sürekli çalıştıkları biliniyor. Japonlar ve İtalyanlar kazı işini almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdindeki girişimlerini artırdıkları belirtildi.

MAYINLAR KISA SÜRE ÖNCE TEMİZLENDİ

Tarihi MÖ 3 bin yıllarına dayanan Karmamış’ta toplam 663 bin 800 metrekarelik alanda mayınlar elle temizlendi. 1200 mayın çıkarıldı ve imha edildi. Dünya tarihinde ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması’nın yapıldığı yer olan Karkamış`ta, mayın temizleme sırasında bulunan sikke ve tarihi değeri henüz tespit edilemeyen bazı eserler de Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teslim edildi.

07.06.2011 gaziantephaberler.com