Kazıya Ot Engeli

770

Kayseri-Sivas karayolu üzerinde bulunan Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarının, bu yıl boyu 1 metreye ulaşan yabani otlar nedeniyle 25 gün geç başlayacağı bildirildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılı çalışmalarına gelecek hafta başlayacaklarını ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ”Tepe” olarak adlandırdıkları ”Kaniş” bölgesinde sürdüreceklerini söyledi.

En önemli hedeflerinin Kültepe’nin daha erken dönemlere ait yerleşimleriyle ilgili bilgiler elde etmek olduğunu belirten Kulakoğlu, şöyle devam etti:

”Çalışmalar önümüzdeki hafta başlayacak ama maalesef öncelikle temizlik çalışmaları yapmamız gerekecek. Zira bu yıl oldukça geniş bir alanda ot temizliğine girmek zorunda kalacağız. Çünkü, Kültepe şimdiye kadar karşılaşmadığımız kadar yoğun bir bitki örtüsü ile kaplanmış durumda. Buradaki zamanımızı sanırım 20-25 gün kadar ot temizliği ile harcamak zorunda kalacağız. Zaten kısıtlı ödeneklerle çalışıyoruz, ot mücadelesi bizi bu dönem bir hayli zorlayacak.”

Kulakoğlu, kazı çalışmalarının özellikle 2009 yılından itibaren tepede yoğunlaşmaya başladığını belirterek, amaçlarının Kültepe’nin ön önemli dönemi olan Asur Ticaret Kolonileri Çağına ait 4 bin yıl önceki yerleşimin kökenini araştırmak olduğunu anlattı.

Eski Tunç Çağına ait yerleşim tabakalarına inebilmeleri ve geçen yıl ki çalışmalarını genişletebilmeleri halinde çok önemli sonuçlara ulaşacaklarını tahmin ettiklerini dile getiren Kulakoğlu, ”Geçen yıl ki çalışmalarımız sonucunda günümüzden yaklaşık 5 bin yıl öncesine ait büyük bir anıtsal yapının, büyük bir kısmını açığa çıkarmıştık. 2011 yılında da çalışmalarımız aynı alanda devam edecek ve bu alanda çok önemli idari -belki bir saray anlamında- yapıyla karşılaşacağız” diye konuştu.

Kulakoğlu, kazı heyetinin 80 kişiden oluştuğuna dikkati çekerek, heyette dünyanın önde gelen üniversitelerinden bilim adamlarının da bulunduğunu anlattı.

Bu bilim adamları ile birlikte interdisipliner bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bu çalışmaların sadece Kültepe’nin değil Anadolu’nun tarihinin aydınlatılmasında da önemli bir rol oynayacağını sözlerine ekledi.

07.06.2011 Star