Danyal Peygamber Mezarı’nın Arkeolojik Kazı Çalışmaları Sürüyor

634

Tarsus Belediyesi tarafından Makam-ı Danyal Camisi’nde şadırvan yapımı için başlatılan çalışma sırasında Hz. Danyal Peygamberin kabrinin bulunması üzerine kazı çalışmaları başlatılmıştı. Arkeolojik kazı çeşitli birimlerde görev alan görevliler tarafından oluşturulan heyet tarafından yerinde inceledi.

Çalışmalara Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, M.Ü. Mimarlık Fakültesinden Prof. Dr. Tamer Gök ve Yrd. Doç. Dr. İpek Durukan, Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihçisi ve Kazı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Erdal Keser, Adana Kültür-Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü İsmail Salman, Vakıflar Bölge Müdürlüğünden Rabia Uç Karalar ve Utku Utkan,Tarsus Belediyesi İmar ve şehircilik Müdürü Mustafa Solak, Tarsus Belediyesi İmar ve şehircilik Müdürlüğünden Mimar Fevziye Kökdil, Tarsus Müze Müdürü Arkeolog Mehmet Çavuş, Arkeolog Abdulbari Yıldız, Müteahhit firmadan Zülfikar Tümer İnönü, proje danışmanları Nimet Özgönül, Cumhur Gürel, Asu Özyar katıldı. Kazı başkanı Yard. Doç. Dr. Erdal Keser tarafından kazı alanında gelinen nokta açıklandı ve yapılması planlanan işler hakkında bilgi verildi. Heyet daha sonra Kubatpaşa Medresesi’nde inceleme yaptı.

Yapılan açıklamada konu ile ilgili tüm meslek guruplarının katılımı ile ilk kez gerçekleştirilen toplantıda yapılacaklar bir takvime bağlandı. Buna göre alanda kazıların bitirilmesi, koruma işlemlerinin hızla yapılması, çevre düzenleme projesinin bir an önce hazırlanarak uygulanması takvime bağlandı. Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaklaşık 5 yıl önce caminin abdest alma bölümünün inşaatı sırasında Hz. Danyal Peygamber’in Horasan mozaiğiyle kaplı mezarının ortaya çıkarıldığını söyledi. Kocamaz, kazı çalışmalarında, zeminden 6,5 metre derinliğinde Danyal Peygamber’in mezarına ulaşıldığını ve düzenleme yapılarak koruma altına alındığını söyledi.

08.06.2011 Zaman