Tarihin Ustaları

775

Denizli’de bulunan antik Laodikya kentinde kazı ve restorasyon çalışmaları 9’uncu yılına girdi. İlk yıllarda çevre köylerden kazı çalışmalarına işçi olarak katılan inşaat ustaları 8 yıl içinde eserlerin restorasyonunda kendilerini geliştirerek ‘Tarihin ustası’ oldu. İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden birinin de gün yüzüne çıkarıldığı Laodikya kentinde çalışan 18 kişi, tarihi yapıların restorasyonunda önemli bir görev üstleniyor.

Denizli’nin 6 kilometre kuzey batısında bulunan, M. Ö 200’lü yıllarda Roma Kralı 2. Antiakos tarafından karısı Laodike adına kurulan kentte, 2003 yılından bu yana sürdürülen kazı çalışmalarında önemli yapılar önce gün yüzüne çıkarıldı. Kazı çalışmaları Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülen antik kentin işletmesi 2008 yılında Türkiye’de ilk kez yapılan bir uygulamayla Denizli Belediyesi’ne verildi. Belediyenin önemli oranda kaynak ayırması üzerine antik kentte kazı ve restorasyon çalışmaları yılın 12 ayı yapılmaya başlandı. Yaz aylarında kazı çalışmalarına ağırlık verilirken, bahar ve kış aylarında restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden birinin bulunduğu antik kentte, bu yıl kutsal kilise ve vaftiz havuzu da gün yüzüne çıkarıldı. Hristiyanlık dünyası açısından bugüne kadar korunan en eski kutsal yapı olma özelliğini taşıyan kilisenin ayağa kaldırılmasıyla Laodikya inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olacak.

Antik kentte 2003 yılında kazı çalışmaları başladığında Eskihisar, Goncalı, Korucuk, Develi gibi mahalle, belde ve köylerde inşaat ustası ve inşaat işçisi olan kişiler antik kentte çalışmaya başladı. Kazı çalışmaları sürdükçe akademik kadronun yönlendirmesiyle tarihi eserlerin restorasyonunda bilgi ve tecrübe sahibi olan 18 kişi artık Laodikya’nın vazgeçilmez isimleri oldu. Suriye Caddesi, Tapınak A, Kutsal Kilise, Sütunlu Cadde, amfi tiyatroda yürütülen restorasyan çalışmalarında akademik ekibe destek veren 18 usta, yılların deneyimi ile tarihi eser restorasyon ustası oldu.

TARİHİN BİNALARINI YAPIYORLAR

Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şimşek, 18 kişilik ekibin antik kente yürütülen restorasyon çalışmalarında önemli role sahip olduğunu söyledi. 18 işçiden bazılarının Efes’ten ve çevre illerden geldiğini ancak, önemli bir bölümünün Goncalı, Eskihisar, Korucuk gibi antik kentin yanındaki belde ve köylerde yaşadığını bildiren Şimşek, “Bu kişiler artık tarihi yapıların ayağa kaldırılmasında görev yapıyor. Bugünün binalarını değil, tarihin binalarını yapıyor”dedi. Şimşek, kazı çalışmalarında dokuzuncu yıla başladıklarını, bu yıl yaz aylarında antik kentte 300 kişilik bir ekiple çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

Laodikya’daki kazı çalışmalarına Efes’ten gelerek katılan Mehmet Limon isimli usta ise, tarihi eser restorasyonunda çalışmanın ayrı bir tecrübe ve birikim gerektirdiğini bildirirken, “Efes antik kentinin içinde büyüdüm, çocukluğum tarihi eserlerin içinde geçti. Efes’te restorasyon çalışmalarında da çalıştım. Burada çalışan 18 kişiden 15’i bu işe Laodikya’da başladı. Burada akademisyenlerin yönlendirmesiyle tarihi eserleri eski konumlarına getiriyoruz” dedi.

12.06.2011 haberler.com