Kitaplarını Korfmann Kütüphanesine Bağışladılar

781

Çanakkale’deki Manfred Osman Kofrmann Kütüphanesi’ne, İsviçreli arkeolog Prof. Dr. Inses Juker Scherrer ve eşi Prof. Dr. Hans Juker tarafından 3 yılda 12 bin kitap bağışlandı.

Fevzipaşa Mahallesi’nde yıllarca Tekel binası olarak kullanılan 100 yıllık tarihi bina, 2007 yılında, Troia Kazıları merhum Başkanı Manfred Osman Korfman’nın adıyla kütüphane haline getirildi. İlk olarak Korfmann’ın Troia ve arkeolojiyle ilgili yaklaşık 8 bin kitabının konulduğu kütüphanedeki kitap sayısı 4 yılda 20 bine ulaştı. Bu artışta, İsviçreli arkeolog Prof. Dr. Inses Juker Scherrer ve eşi Prof. Dr. Hans Juker’in büyük katkısı oldu. Juker çifti 2008’de Çanakkale’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından, kendilerine ait 12 bin kitaplık arkeoloji kütüphanesini Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi’ne bağışlama kararı verdi. Bu 3 yıllık süre zarfından kitaplarını parça parça göndererek, Korfmann Kütüphanesi’nin raflarına büyük zenginlik kattı.

SERGİ SALONUNA ADLARI VERİLDİ

Çanakkale Tübingen Troia Vakfı, bu anlamlı bağışlar için Korfmaan Kütüphanesi’ndeki sergi salonuna Prof. Dr. Inses Juker Scherrer ve eşi Prof. Dr. Hans Juker’in adını vererek teşekkür etti. Salonun açılışı, Juker Ailesi adına kızları arkeolog Sabina Brodbeck, Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, Çanakkale Tübingen Troia Vakfı Başkanı Enver Yılmaz, Tübingen Troia Vakfı Başkanı Dr. Hans Günther Jansen ile çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen törende yapıldı.

‘KİTAP SAYISI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTI’

Çanakkale Tübingen Troia Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yılmaz, 2007 yılında kurulan kütüphanedeki kitap sayısının son bağışla önemli ölçüde arttığını belirterek şunları söyledi:

“Kurucumuz rahmetli Manfred Osman Korfmann aramızda olmasa da yaptıklarıyla insanlar üzerindeki etki ve heyecanı devam etmektedir. Onu sevenler, ona saygı duyan ve yaptıklarına inanan Jucker Ailesi gibi değerli vatandaşlar onun başlatmış olduğu çalışmalara destek vererek gelecek nesillere ışık tutmaktadır. 2007 yılında açılan Troia Vakfı Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi’nin 2010 yılında kitap sayısı 8 bine ulaşırken, bu kitapların sayısı İsviçre Bern’de yaşayan Jucker Ailesi’nin bağışları ile 20 bine, makele ve dergi sayısı da 50 bine ulaştı. ”

Jucker çiftinin kızları arkeolog Sabina Brodbeck de, kitapların bağışlaması ile aile olarak nasıl karar aldıklarını anlattı. Daha sonra Korfman Kütüphanesinin giriş katında bulunan Prof. Dr. Inses Juker Scherrer-Prof. Dr. Hans Juker sergi salonunun açılışı yapıldı.

BÜSTÜ AÇILDI

Ayrıca, sergi salonunun önünde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Görevlisi Vahid Novruzov tarafından yapılan Manfred Osman Korfmann’ın büstü de Vali Vekili Hüseyin Kulözü ve Belediye Başkan Yardımcısı Belgin Akpınar tarafından açıldı.

19.06.2011 haberler.com