Arkeoloji Müzesi 120 Yaşında

749

Osman Hamdi’nin mirası İstanbul’a tarih bilinci aşılıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzelerinin 120. kuruluş yıl dönümü, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selim Seval, Sultanahmet’te bulunan İstanbul Arkeoloji Müzelerinde düzenlenen törende, İstanbul Arkeoloji Müzelerinin dünyanın sayılı arkeoloji müzeleri arasında olduğunu belirtti.

Seval, ”Çok önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapan müzenin elemanları, İstanbul’da devam eden kazı çalışmalarında aralıksız görev alarak arkeolojiye ve dolayısıyla İstanbul’un kültürel mirasına sahip çıkıyorlar” dedi.

Seval, müzenin gelişimi, korunması ve sunumunda görev alanları anmak ve kuruluş yıl dönümünü kutlamak için biraraya geldiklerini ifade ederek, ”Bu yaptığımız etkinlikle, özellikle İstanbul’un, daha da geniş açıyla bakarsak Türkiye’nin kendilerine olan teşekkürlerini iletmek istedik. Bu müzenin her kademeden personeli, çok önemli bir görevin sorumluluğu altındalar ve bunu en iyi şekilde yerine getiriyorlar” diye konuştu.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Sevim Kızıltun da İstanbul Arkeoloji Müzelerinin son 7 yıldır kentin önemli meydan ve kavşaklarında kesintisiz olarak kazılarını sürdürdüğünü hatırlatarak, ”Zaman zaman moral çöküntüleri yaşasak da meslek ilkelerinden ödün vermeden kentin ve bulunduğumuz coğrafyanın kültürel değerlerine sahip çıkıyoruz. Bu sebeple onurumuza düzenlenen bu tören bizi çok duygulandırdı” dedi.

Konuşmaların ardından, İstanbul Arkeoloji Müzelerinde 20 yılı aşkın süredir çalışan personele müze çalışmalarına katkılarından dolayı plaket verildi.

20.06.2011 Gerçek Gündem