Demre’nin Kitabı Yazıldı

714

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Myra-Andriake kazıları başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik önderliğindeki bilim adamları Demre ilçesi ve çevresinin kitabını yazdı.

Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Myra-Andriake kazıları başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik önderliğindeki bilim adamları Demre ilçesi ve çevresinin kitabını yazdı. “Myra-Demre ve Çevresi” adıyla hazırlanan 400 sayfalık kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle basıldı. DÖSİM mağazalarında satışa sunulan kitapta, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yazdığı önsöz yer aldı. Kitapta, 39 bilim adamının Myra, Andirake Antik Kentleri ve Saint Nicholas ile ilgili arkeoloji buluntuları, Bizans tarihi, etnoğrafya, doğa ve turizmle ilgili Myra ve Demre’yi anlatan bölümler yer alıyor. Bilim adamlarının araştırmalarının yer aldığı kitap, dünyadaki arkeoloji enstitülerine de gönderildi.

Kitabın editörü ve başyazarı Prof. Dr. Nevzat Çevik, “Demre’yi anlatan kapsamlı bir kitap hazırlandı. İlk kez bir yerleşim birimi, tüm bilim dalları gözünde incelenerek bir arada okura sunuldu. Myra-Andriake kazı ekibinin kazı ve araştırmaları ile ortaya çıkan bilimsel veriler, kazının ikinci yılında yayınlanarak bilim ve okur dünyasına sunuldu” dedi.

21.06.2011 sondakika.com