Çayırhan Juliopolis Antik Kenti Kazıları Başladı

1267

Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesinde bulunan Juliopolis antik kentindeki kazılar yeniden başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çayırhan Belediyesi’nin katkılarıyla, kentin nekropolünde yürütülen kazılar, Anadolu Medeniyetleri Müze Müdürü Melih Arslan başkanlığında, arkeologlar Mustafa Metin ve Tolga Çelik nezaretinde yürütülüyor.

Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Juliopolis’de 3 yıldır kazı çalışması yürütüldüğünü belirterek, şimdiye kadar yapılan kazılarda 250’ye yakın, 5 ayrı tipte mezar odasına rastlandığını ve mezarlarda tarihi eserlerin bulunduğunu söyledi.

Kazı alanına kısa bir süre önce koruma amaçlı imar planı çıkardıklarını ve bölgeyi tamamen koruma altına almaya çalıştıklarını ifade eden Bayrak, Anadolu Medeniyetleri Müze Müdürü Melih Arslan başkanlığında, arkeologlar Mustafa Metin ve Tolga Çelik nezaretinde, Gülşehri bölgesinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, ”Burada 2000-2500 yıllık bir tarih gün yüzene çıkıyor. Juliopolis Antik kenti Çayırhan turizmine çeşitlilik katacak. Şimdiden insanlar gelip kazının yapıldığı alanları dolaşıyor. Buradan çıkan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor” dedi.

20.06.2011 Ankara Meydanı