Sezar’ın Yürüdüğü Yol Kazılıyor

826

Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde bulunan Stratonikeia antik kentinde büyük Roma İmparatoru Sezar’ın bin 500 yıl önce yürüdüğü kuzey şehir kapısı yolunda kazı çalışmalarına başlandı.

Yatağan’a bağlı Eskihisar Köyü’nde bulunan 3 bin yıllık dünyanın en büyük antik mermer kentlerinden birisi olan ve gladyatörler kenti olarak anılan Stratonikeia’da 2011 yılı kazı çalışmalarına başlandı.

3 bin yıl boyunca birbirinden farklı 11 medeniyeti içinde barındıran Stratonikeia’da bu yıl büyük Roma İmparatoru Sezar’ın bin 500 yıl önce yürüdüğü kuzey şehir kapısına ilk kazmayı Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürü Yüksel Akın vurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 250 bin lira ödenek ayrılan Stratonikeia antik kentinde Eylül ayı sonuna kadar devam edecek olan kazı çalışmalarında Pamukkale, İstanbul, Aydın, Selçuk, Nevşehir, Mersin ve Kırşehir Üniversiteleri’nden gelen akademisyen ve öğrencilerden oluşan 55 kişi ile yöreden alınacak 50 işçi ile çalışılacak.

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia’nın Roma ve Bizans döneminde siyasi ve dini açıdan önemli bir konumda olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Söğüt, “3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti yüzyıllar önce büyük bir depremle yerle bir oldu. Bunun üzerine Sezar, kenti yeniden ayağa kaldırdı ve bin 500 yıl önce törenlerle açılışını yaptı.

Biz de Stratonikeia antik kentinin Anıtsal Şehir Kapısı’nı yeniden ayağa kaldırdık ve Sezar’ın yürüdüğü yolda bu yıl kazı çalışmalarına başladık. Çeşitli üniversitelerden gelen akademisyen ve öğrencilerle, kentin kalan bölümlerini ayağa kaldırarak tarihe ışık tutmak istiyoruz” dedi.

Sratonikeia kazı ekibiyle 2011 yılı kazı çalışmalarına katılarak, antik kentte ilk kazmayı vuran GELİ Müessese Müdürü Yüksel Akın, Yatağan ve çevresindeki tarihi Ören yerlerinin turizm açısından büyük kazanç olduğunu kaydetti.

Akın, Stratonikeia antik kentinin turizme kazandırılması için kendilerinin de üzerlerine düşen görevi yapacaklarını ve kazı ekibine her türlü yardımda bulunacaklarını belirtti.

24.06.2011 haberler.com