Kerkenes Harabeleri‘nde Kazı Çalışmaları Başladı

1810

Yozgat‘ın Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyü yakınlarında bulunan ve Kayıp Şehir Pteria Antik Kenti olarak bilinen Kerkenes Harabeleri‘nde 2011 yılı kazı çalışmaları başladı.

Anadolu‘nun en eski yerleşim birimlerinden biri olduğu ve Hattuşaş‘tan sonra Hititlerin en büyük antik kenti olarak bilinen Kerkenes Harabelerinde kazı çalışmaları başladı. 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Geoffrey D. Summers başkanlığında başlayan çalışmalar 19 yıldır sürüyor. 2011 yılı kazı çalışmalarında Kapadokya kapısı yakınlarında üzerinde karşı karşıya bakan aslan figürlü bir taş bulundu. Kazı eş başkanı Scott Branting, Kerkenes Harabelerinde bu yıl yapılan çalışmalarda Kapadokya kapısı dışında başka bir alanda da kazı çalışmaları başlattıklarını belirterek, “Burada yaptığımız çalışma 3 hafta sürecek. Şehrin Demir Çağı‘nda M.Ö. 600 yıllarında Med‘ler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Yaptığımız bu çalışmalarda o dönemde büyük bir savaş ve yangın geçiren kete ait bulguları araştırıyoruz” dedi.

Yapılan araştırmaya Chicago Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin destek verdiğini ifade eden Scott Branting, “Kazı çalışmalarına bu üniversitelerden öğrenciler katılıyor, ayrıca harabelerin bulunduğu Şahmuratlı köyü halkından da yardım alıyoruz” diye konuştu.

Kerkenes Harabeleri hakkında ise şu bilgilere yer verildi.

“Kerkenes Harabelerinde yüzey araştırması ve kazı çalışmaları 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Geoffrey D. Summers başkanlığında başladı. Yapılan kazılar sonucunda kentin, Med‘ler ve Pers‘ler arasında M.Ö 580 yılında başlayan ve güneş tutulmasıyla sona eren savaş sonrasında Med Kralı Asyages tarafından kurulan antik Pteria olduğu öğrenilmiştir. İnanışa göre Med‘ler ve Pers‘ler yıllarca savaşmış ancak güneş tutulmasıyla gökyüzünün tamamen kararıp yıldızların görünmesiyle tanrının savaş istemediğini düşünmüşlerdir ve savaşı Kerkenes Harabeleri‘nin eteklerinde sona erdirmişlerdir. Kerkenes Harabeleri çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Harabeleri çepeçevre saran sur kalıntıları yerinde durmaktadır. Kentin yaklasik 7 km olan sur duvarlari 2,5 kilometrekarelik bir yerleşim alanı olusturmaktadır. Orta yerde Sülüklü Göl (Büyük Göl) olarak anılan yerde yaklaşık 20 metre çapında su birikintisi bulunmaktadır. Buna benzer Kızlar ve Atlar Gölleri de bulunmaktadır. Araziyi saran sur kalıntıları batıda yaklaşık 4 m.lik bir boşluk bırakmaktadır ki burasının sur kapısı olabileceği tahmin edilmektedir. Kerkenez Dağı‘ndaki kayıp şehir Pteria antik kentinin, kurulduğu alan üzerinde Kapadokya, Kuzey, Gözbaba, Batı, Karabaş, Güney, Doğu olmak üzere 7 kapısı bulunmaktadır. Son yapılan kazı çalışmaları sonucu Frigçe yazıt parçaları bulunmuştur, Frigçe yazıtlar bulunması kentin yıkılmadan önce büyük ölçüde Frigleştiğini göstermektedir.”

26.06.2011 Beyaz Gazete