Gladyatör Turizmi

922

Yatağan’da bulunan Stratonekeia Antik Kenti’nde kalıntılarına rastlanan arenada yetiştirilen gladyatörlerin burada dövüştüğü ortaya çıktı. Kazılar tamamlanınca bölgeye turistler akın edecek.

Dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olan, Yatağan’daki Stratonekeia Antik Kenti’nde, gladyatörlerin dövüştüğü bir colosseum (arena) olduğuna dair kanıtlar ağırlık kazanmaya başladı. Daha önce bulunan 7 gladyatör steline yenileri eklendi.

İKİ YENİ MEZAR

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratonekeia Kazı Başkanı Doç. Bilal Söğüt, Truva’nın ünlü kahramanı Akhilleus’un (Aşil) da buradaki dövüş okulunda yetiştiğini belirterek, iki yeni mezar steline daha ulaştıkları söyledi.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer ise Muğla Müzesi bünyesindeki Gladyatör Salonu’da sergilenen mezar stellerinin tanıtımı için bir dizi çalışma yapacaklarını açıkladı.

ANTİK DÖNEMDE

Anadolu’nun hiçbir kentinde bu kadar çok gladyatör steline rastlanmadığını anlatan Doç. Bilal Söğüt, “Bulunan gladyatör stelleri bize Stratonikeia gladyatörlerinin çok meşhur olduğunu ve antik dönemde iyi bilindiğini gösteriyor. Anadolu’da hiçbir kentte bu kadar çok gladyatör steline rastlanmadı. Daha önce bulunan ve Muğla Müzesi’nde sergilenen 7 gladyatör steline 2 tane daha eklendi. Gelecek yıllarda da daha pek çok gladyatör ismini bulacağımızı ümit ediyoruz. Gladyatörlerin burada Stratonikeia topraklarında emekli olup yaşadıklarını düşünüyoruz. Stratonikeia mermer kenti olduğu kadar, gerçek anlamda bir gladyatörler kentidir. Bir zaman gelecek, insanlar, Stratonikeia’nın her döneme ait farklı kalıntı zenginliğinin dışında, sadece Stratonikeia’nın Gladyatörleri’ni konuşacak” dedi.

TİYATRO BULUNDU

Söğüt, çalışmaların antik tiyatro kısmında devam ettiğini belirterek, “Buradaki amfitiyatro, gladyatör dövüşlerine uygun değil. Seyirci ile sahne arasında kot farkı yok ve birbirlerine çok yakın. Ancak bulunan gladyatör iskeletleri, kullanılan eşyalar, mezar stelleri ve dövüş okulunun varlığı, arenanın da olabileceği yönündeki tahminlerimizi güçlendiriyor. Şu anda tiyatro kısmında çalışıyoruz. İlerleyen dönemlerde kazılarımız bu yöne kaydıracağız” diye konuştu. Anadolu’nun en büyük gladyatör dövüş ve eğitim okulunun bulunduğu bölgede gün ışığına çıkarılacak arenanın turizme katkısının büyük olacağını belirten Söğüt, turizm dengelerinin Türkiye lehine döneceğini kaydetti.

“Muğla Müzesi’ni dünya tanıyacak”

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer ise Muğla Müzesi bünyesindeki Gladyatör Salonu’da sergilenen gladyatörün mezar stellerinin tanıtımı için 2011 yılında bir dizi çalışma yapacaklarını açıkladı, “Muğla Müzesi’ndeki gladyatör salonumuz çok özel. Muğla’ya Bodrum ya da Marmaris kadar ziyaretçi uğramıyor. Salonumuzun tanıtımını iyi yaparak biraz daha fazla turist çekmeyi hedefliyoruz. Tanıtım broşürlerimizde Gladyatör Salonumuza daha fazla yer vererek özellikle uluslararası fuarlarda tanıtmayı hedefliyoruz. 7 gladyatörün mezar stelinin Muğla Müzesi’nde sergilenmesi, kültür turizmi açısından bir şans” görüşünü dile getirdi.

ÜNLÜ SAVAŞÇILARIN MEZARI BURADA

‘Truva’ filmine konu olan Akhilleus’un da aralarında bulunduğu 7 gladyatörün mezar steli özel bir salonda sergileniyor. Salonun duvarlarında, o dönemin savaşlarını gösteren fotoğraflar yer alıyor. Müzede, Roma Dönemi’nde ün yapmış Khrysos, Vitalius, Khrysopteros, Amarios, Eumolos, Droseros ve Akhilleus adlı savaşçıların mezar stelleri sergileniyor.

MEZAR STELİ NEDİR?

Mezar stelleri, mezar başlarına veya üzerine dikilen ya da yatırılan uzunca, dikdörtgen levha ve blok şeklinde taşlardır. Stel üzerinde ölüyü tanıtan yazı veya kabartma resim ya da her ikisi bulunur. Bunların yardımıyla eski devirlerde yaşamış insanların kültürel, sosyal ve hatta ekonomik yaşamlarını öğrenme imkanı bulunur.

22.06.2011 Yeni Asır