Bizans Dönemine Ait Tarihi Eserler, Kahvehane Duvarında Sergileniyor

975

Yaklaşık 50 yıl önce yapılan kahvehane duvarında inşaat malzemesi olarak kullanılan Bizans dönemine ait kabartma tarihi eserler, görenleri hayrete düşüyor.

Konya’nın Hadim İlçesi’ne bağlı Korualan Beldesi’nde yaklaşık 50 yıl önce yapılan kahvehane duvarında inşaat malzemesi olarak kullanılan Bizans dönemine ait kabartma tarihi eserler, görenleri hayrete düşüyor. Üzerindeki sıvalar kazınarak kahvehanenin duvarında sergilenen kabartma tarihi eserler ilginç bir görüntü oluşturuyor.

Yaklaşık 50 yıl önce kahvehane yapılırken tarihi eserlerin inşaat malzemesi olarak kullanıldığını belirten belde halkı, “Burası eski bir yerleşim bölgesi olduğu için çevrede bir çok tarihi eser bulunuyor. Bu tarihi eserler çevrede atıl bir vaziyette dururken 50 yıl önce yapılan kahvehanenin duvarında inşaat malzemesi olarak kullanılmış. Önceleri üzeri sıva ile kaplıydı. Ama şimdi üzerindeki bu sıvalar kazınarak kabartma resimler ortaya çıkarıldı ve duvarda sergileniyor. Beldeye dışarıdan gelen vatandaşların da dikkatini çekiyor” dedi.

28.06.2011 haberler.com