Bizans Kilisesi Mozaikleri Turizme Açılacak

1057

Erzincan’ın önemli tarihi mekanlarından Altıntepe’de 2003 yılında ortaya çıkarılan erken Bizans dönemine ait kilisede restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kilisenin tabanındaki hayvan motifli figürlerin bulunduğu mozaikler, restorasyon çalışmasının tamamlanması ardından turizme açılacak. Ayrıca Altıntepe’nin bulunduğu alana Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İtalyanlar arasında imzalanan protokol doğrultusunda Arkeolojik Park kurulacak.

Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından 1959- 1968 yılları arasında ilk kazıların başlatıldığı Erzincan’a 15 kilometre uzaklıktaki Altıntepe’de Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu başkanlığındaki ekip, 2003’te kazılara başladı. Kazılar sırasında surlar, tapınak, kabul salonu, açık hava tapınağı, oda mezarları, gelişkin kanalizasyon sistemleri gibi 2 bin 750 yıllık eserler ortaya çıkarıldı. Kazılarda ayrıca 6’ncı yüzyıl sonrası erken Bizans dönemine ait Bizans Kilisesi ile hayvan figürleri ile kaplı mozaikler bulundu. Bunun üzerine 2008 yılında Altıntepe, çitle çevrilerek koruma altına alındı. 2009 yılında da üzerinde hayvan motiflerinin bulunduğu mozaikli bölümün etrafı kapatıldı ve gezmek isteyenler için asma köprü yapıldı. Bu yıl içinde mozaikler temizlenerek sağlamlaştırılacak, kilise duvarları bakımdan geçirilecek. Yaklaşık 250 metrekare alan içerisindeki mozaikler sergilenecek.

Vali Abdülkadir Demir, Altıntepe’nin Erzincan’ın en önemli antik kentlerinden biri olduğunu ifade etti. Urartu döneminde kurulan kale şehirle ilgili olarak Vali Demir, “Bizans dönemine ait mozaikler bulunduğunda maalesef bir kısmının tahrip edildiği görülmüş. Çalışmalar tamamlandığında Altınpe, dört mevsim ziyaret edilecek bir yer haline gelecek. Kilisenin etrafı korunmuş durumda ve burası yüksekten görülecek şekilde dizayn edildi. Uzun vadede İtalyanlarla bir ortak çalışmamız olacak. Altıntepe’deki kazı alanını açık müze haline getirmek için uğraşıyoruz. Burası Urartu döneminin en gelişmiş kalelerinden biridir. Dolayısı ile Altıntepe, sadece Erzincan için değil, Türk turizmi içinde önemli bir değer olacak diye konuştu.

27.06.2011 Son Dakika