İnsanlığın Ortak Mirası Dünyaya Açılıyor

1252

1600 yıldır yer altında keşfedilmeyi bekleyen inanılmaz mozaikler bulunuyor. Kahramanmaraş’ta düzenlenen ‘5. Uluslararası Türkiye Mozaik Corpus’u Sempozyumu” bugün başladı. Birçok yerli ve yabancı akademisyenin büyük ilgi gösterdiği sempozyumda 3 gün boyunca birbirinden özel mozaikler dünya kamuoyuna sunulacak.

Türkiye’de son yıllarda yapılan en önemli tarihi keşiflerden biri olan Germenicia Antik Kenti, Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmaları Merkezi tarafından organize edilen, Kahramanmaraş Valiliği himayesinde ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilen 5. Uluslararası Türkiye Mozaik Corpusu Sempozyumu” ile bir kez daha gündemde. Kahramanmaraş’ta 3 gün boyunca sürecek sempozyum, Vali Şükrü Kocatepe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Dünya Mozaik Araştırmaları Merkezi (AIEMA) Başkanvekili Prof. Dr. Jean Pierre Darmon’un açılış konuşmalarıyla başladı.

Vali Kocatepe: Kahramanmaraş Kültür Kenti Oluyor

Sempozyumun açılışında konuşan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe; “Yapıldığı dönemin kültürünü anlatan benzersiz bir miras olarak 146 hektarlık alana yayılmış olarak tespit edilen mozaikler, kentimizin turizmine yeni bir yön verebilecek potansiyelde görünmektedir. Antik alanın şehrimizde bulunmuş olması, bu mozaiklerin insanlığın ortak mirası olmasına mani değildir. Bize emanet edilen bu eserleri, incitmeden ortaya çıkarmak, gerçek bilimsel çalışmalarla tanımlamak, araştırmacıların ve meraklıların hizmetine sunmak, gelecek nesillere aktarmak elbette bizim görevimizdir. Mozaiklerle başlayan bu süreçte Kahramanmaraş yakın gelecekte, sahip olduğu diğer tarihi eserler ve kültür varlıkları ile birlikte bir tarih ve kültür kenti olarak daha fazla anılır ve ziyaret edilir hale gelecektir” diyerek konunun hassasiyetine dikkat çekti.

Kaçak kazılar sonucu bulundu

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ise ülkemizde ve yurt dışında arkeoloji bölümleri bulunan üniversitelere davet yazıları gönderdiklerini bu mirasın ortaya çıkartılması ve korunması adına kendilerinden destek beklediğini söyledi. 2007 yılında yöre sakinlerinin ev tadilatları ve definecilerin kaçak kazıları sonrası bulunan ve keşfi büyük heyecan yaratan Germenicia Antik Kenti Yamaç Vilalarını’nın taban mozaiklerinin dünya literatürüne girmesi amacıyla dünya mozaik otoriterleri bir araya geliyor. Aralarında Dünya Mozaik Araştırmaları Merkezi (AIEMA) Başkanvekili Prof. Dr. Jean Pierre Darmon ve Uludağ Üniversitesi Mozaik Araştırmalı Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in de yer aldığı uzmanlar kazı alanlarını gezerek mozaikleri yerinde inceleyecek.

Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi

Kaliteleri ve ikonografileri açısından Zeugma mozaikleri ile yarışacak nitelikte olan Germanicia kenti, şehir merkezinden başlayarak Karamaraş semtine kadar 146 hektarlık geniş bir alana yayılıyor. Kentin kalıntılarının bulunduğu Dulkadiroğlu, Bağlarbaşı, Namık Kemal ve Şeyhadil Mahalleleri, bu kapsamda 3. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi. 2010 yılında başlatılan kurtarma kazılarında bir bölümü gün yüzüne çıkarılan antik kentteki kazılar tamamlandığında Türkiye’nin en büyük açık hava müzelerinden biri olacağı tahmin ediliyor.

29.06.2011 Son Dakika