Japonların Yaptığı Müzede Çocuklar Yaz Okuluna Gidiyor

869

Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesindeki Japonların yaptığı Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde, ‘Çocuk Dostu Müze Projesi’ hayata geçirildi. Proje kapsamında arkeoloji ile tanışmaları için seramik yapımı, heykel, takı ve yaratıcı drama gibi dallarda verilen uygulamalı eğitimler çocukları geleceğe hazırlıyor.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nin bugününün müzecilik anlayışına farklı bir bakış açısı getirdiğini belirten Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, müzede kullanılan teknoloji ve mekân düzenlemesinin eğitim yönünü ön plana çıkarttığını kaydetti.

Çocuk Dostu Müze Projesi ile bu avantajın çocukların arkeolojiyi ve tarihi yaşayarak öğrenmesi yönünde kullanılmasının hedeflendiğini belirten Fuat Dursun, “Bakanlığımızın 2009 yılında başlattığı Çocuk Dostu Müze Projesi kapsamında projenin uygulandığı müzelere karşı çocukların ilgisinin büyük oranda arttığı görülmüştür. Müzecilik alanındaki yeni anlayışlara paralel olarak yaşam boyu öğrenme anlayışı ile müzeleri eğitimin bir parçası haline getirme, çocuklarda toplum ve tarih bilincini oluşturma; tarihi severek, eğlenerek öğrenme; çocukların sanatsal yetenek ve yaratıcı güçlerini kullanmalarını sağlamak amacı ile Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde çocuklar için seramik çarkında seramik yapımı, heykel, takı ve yaratıcı drama gibi çeşitli eğlendirici, öğretici ve uygulamalı eğitim faaliyetleri düzenlenecektir. ” dedi.

Eğitimin sonunda yöredeki çocukların, kendi coğrafyalarını tarihiyle birlikte tanıyacaklarına işaret eden Dursun, “Çocuklarımız, eğlendirici faaliyetlerle arkeoloji bilimine giriş yapıp, tarihi ve kültürel öğeleri uygulamalı olarak öğrenmeleriyle birlikte burada geçirdikleri güzeller sayesinde bu kültürel mirasımızı geleceği aktarmada en büyük aracı olacaklardır. ” ifadelerini kullandı.

29.06.2011 Haber Aktüel