20 Dakikada 6 Bin Yıl Öncesine Yolculuk

1144

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Tarihe Yolculuk’ adıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kültepe Kaniş-Karum kültür turları başladı. Turlara katılanlar, günümüzden 6 bin yıl önce kurulan Kültepe Kaniş-Karum yerleşim birimine Kayseri’den 20 dakikada ulaşabiliyorlar.

Belediye otobüsleri ile Kayseri Sivas Karayolu 20. kilometresindeki Kültepe Kaniş-Karum arkeolojik kazı alanına gelen kültür ve tarih meraklıları, binlerce yıl önce kurulan medeniyetlere ait çeşitli bilgileri kazı alanında öğrenme fırsatı buluyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan, yaptığı açıklamada, Kültepe Kaniş-Karum bölgesinin Anadolu’da insanların yazıyla ilk tanıştığı yer olması bakımından büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak Kültepe Kaniş-Karum bölgesine ilgiyi artırmak ve vatandaşlarda tarih bilinci uyandırmak amacıyla ücretsiz kültür turları düzenlediklerini ifade eden Durukan, uzman tarihçilerin gezi alanında verdikleri akademik bilgilere ek olarak, katılımcıların o dönem insanlarının günlük yaşamlarını daha iyi anlamalarına, ayrıca hoş vakit geçirmelerine imkan sağlamak amacıyla tur içinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Durukan, şöyle devam etti:

”Kayseri merkezden 20 dakikalık bir mesafede bulunan Kültepe Kaniş-Karum kazı alanında günümüzden 6 bin yıl öncesine ait büyük bir krallığın, büyük bir ticaret şehrinin kalıntıları var. Düzenlediğimiz turlarda insanlar 6 bin yıl önce de bugün ticarette kullanılan tüm ticari enstrümanların o günlerde de kullanıldığını öğrendiklerinde çok şaşırıyorlar. O zaman da takas, noter, gümrük, çek veya senet ile şartı ceza gibi uygulamaların hayatta olduğunu öğreniyorlar.

Etkinliklerimiz içinde en dikkat çekici olanı Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Oyuncularının o dönemi yansıtan tiyatro gösterisi oluyor. Katılımcılar bir an için binlerce yıl öncesine giderek kendilerini o dönem içinde buluyorlar. Tur içinde kendilerine ayrıca yiyecek ve içecek ikramında da bulunuyoruz.”

Kültür turuna katılan vatandaşlar ise düzenlenen turlardan mutluluk duyduklarını ve geziden büyük keyif aldıklarını belirttiler.

Kayseri’de ikamet etmelerine rağmen daha önce Kültepe Kaniş-Karum bölgesine gelme fırsatı bulamadıklarını belirten vatandaşlar, ”Okul ve tarih kitaplarından bu bölgenin ismini çok duyuyorduk. Üzerinde bulunduğumuz yerde binlerce yıl önce insanların yaşadığını bilmek ve yaşadıkları mekanları görmek çok heyecan verici. Ayrıca turların ücretsiz olması maddi imkanları yetersiz olan yada kendi araçları bulunmayanlar için çok güzel bir olanak. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular.

Temmuz ayı boyunca her cumartesi günü düzenlenecek turlara katılmak isteyen vatandaşların, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyette bulunan Büyükşehir Konservatuvarının 232 20 40 nolu telefonunu arayarak rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

-2011 KAZILARI BAŞLIYOR-

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, yaptığı açıklamada, 2011 yılı kazıları için yürüttükleri ön hazırlıkların bitme aşamasına geldiğini, 10 Temmuz itibariyle ekip olarak tam kadro kazılara başlayacaklarını söyledi.

Kulakoğlu, 2011 yılı çalışmalarına ot engeli nedeniyle gecikmeli olarak başlayacaklarını ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ”Tepe” olarak adlandırdıkları ”Kaniş” bölgesinde kazılarını sürdüreceklerini belirtti.

-KÜLTEPE’NİN ÖZELLİĞİ-

Kayseri Sivas karayolunun 20. kilometresinde bulunan Kültepe ören yeri bir köstebeğin çivi yazılı kil tabletleri yer yüzüne çıkartmasıyla keşfedildi.

Kaniş (Saray) ve Karum (alışveriş merkezi) kazı alanlarının bulunduğu Kültepe’de, 1948 yılında merhum Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından ilk resmi kazı başlatıldı.

Anadolu’nun yazıyla tanıştığı ilk mekan olarak bilinen Kültepe’den şimdiye kadar 20 binin üzerinde çivi yazılı kil tablet ile 100 bine yakın arkeolojik eser çıkartıldı.

03.07.2011 Star